ABD Dışişleri'nde sahte öz geçmiş skandalı

ABD Dışişleri'nde sahte öz geçmiş skandalı

Çatışma ve İstikrar Operasyonları Bürosu'nda bakan yardımcılığına yükselen Mina Chang'ın(35), öz geçmişinde yalan beyanda bulunduğu ortaya çıktı.

ABD Dışişleri'nde sahte öz geçmiş skandalı

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Çatışma ve İstikrar Operasyonları Bürosu'nda bakan yardımcılığı görevi yapan Mina Chang'ın, öz geçmişinde mezun olduğunu belirttiği okullarda, sadece seminerlere katıldığı öğrenildi.

KENDİNİ TİME DERGİSİNE KAPAK YAPMIŞ

Geçtiğimiz hafta Washington’ı sarsan olay, ABD merkezli televizyon kanalı NBC tarafından ortaya çıkarıldı. Mina Chang, ''hayali diplomalar ve yalan bilgiler'' içeren öz geçmişi ile iş başvurusunda bulunduğu iddiaları üzerine istifa etti.

Chang'ın, kendisini fotomontajla, ünlü TIME dergisine kapak yaptığı ortaya çıktı. TIME dergisinden yapılan açıklamada ise Chang’ın, daha önce derginin kapağında yer almadığı belirtildi.

ABD Dışişleri nde sahte öz geçmiş skandalı #1

OKULLARDA SADECE SEMİNERLERE KATILMIŞ

NBC’de yer alan habere göre Chang, öz geçmişinde Harvard Business School’dan mezun olduğu yazıyor. Ancak okuldan yapılan açıklamada, Chang’in 2016 yılında 7 haftalık bir seminere katıldığı belirtildi. Yine öz geçmişinde mezun olduğunu belirttiği Ordu Savaş Koleji’nde, sadece 4 günlük seminere katıldığı anlaşıldı. Öte yandan Chang, Southern Methodist Üniversitesi’nden mezun olduğunu öne sürmesine rağmen, okul yönetiminden yapılan açıklamada böyle bir kişinin kaydı bulunmadığı ortaya çıktı.

MIKE POMPEO’YA İSTİFASINI SUNDU

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya istifasını sunan Mina Chang’ın, istifa mektubunda, "İstifam teslimiyet değil, protesto olarak görülmeli. Çünkü ülkeme karşı sevgimden, hizmet aşkımdan ve gerçeğe sadakatten vazgeçmeyeceğim." ifadelerini kullandığı belirtildi.

ABD Dışişleri nde sahte öz geçmiş skandalı #2