Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti

Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya konusunda gerçekleştirilen zirveye katılmak üzere geldiği Berlin'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'deki Libya Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin'le bir araya geldi.

The Ritz-Carlton Hotel'de basına kapalı gerçekleşen görüşme 50 dakika sürdü.

GÖRÜŞMENİN BİR BÖLÜMÜ BASINA AÇIK GERÇEKLEŞTİ

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Değerli dostum, samimi diyaloğumuza ve karşılıklı anlayışa dayalı çok boyutlu iş birliğimiz ortak coğrafyamızdaki sorunların çözümü bakımından önemli katkılar sağlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti ViDEO

"S-400 GİBİ PROJELERİ BASKIYA RAĞMEN TAMAMLADIK"

Erdoğan, 2019 yılını ikili ilişkiler açısından gayet iyi değerlendirdiklerini belirterek, "S-400 gibi uluslararası alanda ses getiren projeleri karşı karşıya kaldığımız baskılara rağmen milli çıkarlarımızdan taviz vermeden kararlılıkla tamamladık. TürkAkım gibi enerji alanındaki diğer büyük ortak girişimimiz olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaası da stratejik bir niteliğe haizdir. İlk reaktörünün 2023 yılında işletmeye alınması hedefimizde sapma olmaması önem arz ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Rusya bakımından, 2020 yılının modern dönemdeki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100'üncü yılına tekabül ettiğini hatırlatan Erdoğan, "2020-2021 dönemini karşılıklı tarih yılı ilan ederek taçlandırabileceğimize dair düşüncemi İstanbul'daki görüşmemizde sizlere aktarmıştım. Bu yıl Türkiye'de gerçekleştireceğimiz Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın tarihini de en kısa zamanda tespit edersek öyle zannediyorum ki çok daha süratle mesafe alırız." diye konuştu.

Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti #1

''HAFTER'İN SALDIRGAN TUTUMU SONA ERMELİDİR''

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme sırasında, ''Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı ancak girişimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız." açıklamalarında bulunarak, sözlerine şöyle devam etti;

"Ateşkes konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun ve sarfettiğiniz çabanın farkındayız. Biz de Sayın Serrac'ı ikna etmek için çok çaba gösterdik ve çok teşekkür ediyoruz ki kabul ettiler ve Moskova Zirvesi'nde de üzerine düşen görevi yerine getirdiler. Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafı neticede telkinlerimiz sonucu beklentilerin tümünü karşılamamakla birlikte Ateşkes Antlaşması'nı imzaladı. Metni imzalamayan Hafter ise siyasi çözümden değil, askeri çözümden yana olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Libya'nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir. Buna ilaveten siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter'in saldırgan tutumunun da sona ermesi gerekmektedir."

Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti #2

''BİRÇOK ALANDA İLİŞKİLERİMİZ SON DERECE SAMİMİ''

Cumhurbaşkanı Erdoğanın ardından konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Gerçekten birçok alanda ilişkilerimiz son derece samimi, son derece sıcak. Hemen hemen tüm alanlarda diyaloğumuz işe dayalı bir şekilde ve hatta bazen hiç de kolay sürdürülemese bile biz her zaman her iki taraf için de uygun, ortak noktalar bulmayı öğrendik. Bu da iki komşu arasındaki yapıcı iş birliğinin parlak bir örneği diyebilirim." dedi.

Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti #3

"BU MESELEYİ SONUÇLANDIRACAĞIZ VE ÇATIŞMAYI BİTİRECEĞİZ"

Libyadaki çatışmaların Avrupayı endişelendiren bir konu olduğunu belirten Putin, "Kaddafinin ölümünden sonra Afrikadan Avrupaya bir mülteci akımı gerçekleşti. Elbette Moskovadaki görüşme üzerine çalıştık, çaba sarf ettik. Libya taraflarının Moskovaya gelmesi bile ve görüşmeleri sadece bizimle değil kendi aralarında sürdürmeleri bile bence bir başarıdır. Dışişleri bakanlarımıza bir teşekkür borçluyuz. Bu ortak bildiriyi taraflardan biri desteklemese bile, biz yine de ümidimizi kesmiyoruz. Bu meseleyi sonuçlandırmaya çalışacağız ve çatışmayı bitireceğiz." diye konuştu.

Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti #4

Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti #5