Ensonhaber.com'a dön

Hilal Kaplan kimdir

Psikolog, gazeteci ve sunucu Hilal Kaplan kimdir?

Hilal Kaplan Hilal Kaplan, 15 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul’ da doğdu. Anadolu lisesini tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji okudu. Buradan 2004 yılında mezun olan Kaplan, yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Üniversitede iken yürüklükte olan başörtüsü yasağına karşı çıkarak yıllarca mücadele etti. 27 Şubat 2008 tarihinde başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılmasından bir gün önce, iki başörtülü arkadaşı ile birlikte “Söz konusu özgürlükse hiçbir şey teferruat değildir: Biz henüz özgür olmadık” başlığı ile manifesto niteliğinde bir metin yayınladı.

Aynı zamanda “Barış Süreci” için belirlenen “Akil İnsanlar Heyeti” arasında yer almaktadır.

GAZETECİLİK HAYATI

Gazetecilik hayatına “Taraf” gazetesinde başlayan Kaplan, şimdilerde “Yeni Şafak” gazetesinde yazmaktadır. Ayrıca TVNET kanalında “Muhalif” adlı programını hazırlayıp sunmakta; A Haber kanalında Zeynep Bayramoğlu'nun hazırlayıp sunduğu “Her Yöne 80 Dakika” adlı programda da yorumculuk yapmaktadır.

Kaplan, kendisi gibi gazeteci olan Süheyb Öğüt ile 2007 yılında dünya evine girdi.

Erciyes beyaz örtüyle kaplandıKumaşla kaplanan Parisin simgesi Zafer Takı ziyarete açıldıTunca Nehri çöp ve yosunlarla kaplandıBozkurttaki selde balçıkla kaplanan 113 yıllık cami temizlendi