ABD Temsilciler Meclisi'nden Türkiye'ye yaptırım talebi

ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan yeni karar tasarısında; Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması, satışın durdurulması ve yaptırım uygulanması isteniyor.

Ensonhaber.com
Haber Merkezi
16.05.2019 02:06

Türkiye'nin S-400'leri teslim alma tarihi yaklaştıkça ABD, tehdit ve baskılarını artırıyor. Özellikle S-400'lerin alınması durumunda F-35'lerin verilmemesi yönünde söylemlerde bulunan ABD'de Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yaptırım uygulanması için teklif verdi.

"F-35 PROGRAMI İLE UYUŞMUYOR"

Türkiye'nin Rusya ve İran ile iş birliği yaptığı belirtilen tasarıda, "Türkiye'nin almayı planladığı S-400'ler, ABD ve NATO ortaklarının güvenliğinin altını oyuyor, Türk-Amerikan ilişkilerini zayıflatıyor ve Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağını kullanımı ve F-35 üretimine katılımı ile uyuşmuyor." ifadeleri yer aldı.

"PROGRAMDAN ÇIKARTILSIN"

Temsilciler Meclisi'nin S-400 alımı dolayısıyla Türkiye'yi kınadığı belirtilen tasarıda, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması ve Türkiye'ye F-35 satışının durdurulması çağrısında bulundu.

PATRİOT SATIŞINA DESTEK

Tasarıda, Türkiye'nin F-35 programının yanı sıra ABD'den birçok silah ve araç aldığı belirtilerek, Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'ye Patriot satışına tam destek verdiği ifade edildi.

Tasarıda ayrıca, Türkiye'ye S-400 alımının iptal etmesi çağrısı yapıldı.

S-400 ile Patriot arasındaki tüm farklar YouTube'dan İZLE

S-400 Hava Savunma Sistemi VİDEO