Yalancı kelimesi üzerine iki mahkemeden farklı kararlar

Yalancı kelimesi üzerine iki mahkemeden farklı kararlar

İzmir'de kadın avukat D.B.'nin duruşma çıkışında meslektaşı K.T.'ye 'yalancı' demesi yerel mahkemede hakaret sayılırken, itiraz sonrası İstinaf Mahkemesi'nde 'ağır eleştiri' denilerek bozuldu.

Yalancı kelimesi üzerine iki mahkemeden farklı kararlar

Yargı kararlarında bazı konularda mahkemelerin birbirinden farklı hükümler verdiği olaylardan biri, bu kez İzmir'de iki avukatın taraf olduğu bir davada yaşandı.

"YALANCISIN" DEYİNCE DAVALIK OLDULAR

Ocak 2015'te Karşıyaka Adliyesi'nde bir duruşma çıkışında avukat D.B. (68), adliye koridorunda karşı tarafın müvekkillerine, "Avukatınız yalan söylüyor. Verdiğiniz dilekçe, yalanlarla dolu." diyerek bağırdı. Avukat K.T. (51) de "Siz, bana yalancı diyemezsiniz." diyerek cevap verince D.B. "Yalancısın sen." dedi.

HAKARET SUÇLAMASIYLA 10 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Olayın ardından K.T., meslektaşı hakkında suç duyurusunda bulundu. Karşıyaka 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mahkeme, 'yalancı' kelimesinin hakaret olduğunu belirterek D.B.'ye kamu görevlisine yüze karşı hakaret suçundan 10 ay hapis cezası verip, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Ceza davasını kazanan K.T., ardından Karşıyaka Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bu kez 25 bin liralık tazminat davası açtı.

Yalancı kelimesi üzerine iki mahkemeden farklı kararlar #1

TAZMİNAT KARARINA İTİRAZ ETTİ

Mahkeme, 'yalancı' kelimesinin kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide eden bir eylem olduğunu, kişilik haklarına saldırı teşkil edeceğinden K.T.'nin 5 bin lira tazminat hakkı kazandığına kanaat getirdi. Avukat D.B. ise bu karara itiraz edip, dosyayı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4'üncü Hukuk Dairesi, tarafların konumu, olayın gerçekleşme yeri, olayın gelişim seyriyle birlikte değerlendirildiğinde 'yalancı' kelimesinin ağır eleştiri, nezaket dışı, kaba söz kapsamında kaldığını, kişilik haklarına zarar verecek boyuta ulaşmadığını kanaatine vararak yerel mahkemenin hükmünün kaldırılmasına ve davanın reddine kesin olarak karar verdi.

Yalancı kelimesi üzerine iki mahkemeden farklı kararlar #2

"YA HERKES İÇİN HAKARET OLUR YA DA OLMAZ"

K.T.'nin avukatı Çağatay Korhan Tokgöz, kararlar arasında çelişki olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Tarafların her ikisi de avukattır ve müvekkillerinin yanında söylenmiştir. İstinaf Mahkemesi'nin kararını doğru bulmuyoruz. Bu karar, vatandaşlar arasında hukuk güvenliği algısını zedeler. Kararı veren hakime 'yalancı' derseniz suç işlemiş olursunuz. Ancak avukata söyleyince neden suç olmuyor? Bunun bir standardı olması gerekiyor. Bir söz ya herkes için hakaret olur ya da olmaz. Hem ceza hem de tazminat davalarında yerel mahkemeler bu sözün hakaret olduğuna hükmederken, İstinaf Mahkemesi 'ağır eleştiri' dedi. Mahkeme kararları arasında çelişki var. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapıp, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceğiz. Kararlarda istikrar olması lazım. Kararın değişmesi için elimizden geçen tüm hukuki yollara başvuracağız."

İlginizi Çekebilir
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
871 YORUM
Gündem
HDP'den Mansur Yavaş'ın adaylığına ilişkin: Asla oy vermeyiz
HDP'den Mansur Yavaş'ın adaylığına ilişkin: Asla oy vermeyiz
480 YORUM
Gündem
Seray Kaya'dan transparan poz
Seray Kaya'dan transparan poz
108 YORUM
Magazin
Türk kadını şoke edici bir yatırım sistem buldu!
ADVERTORIAL
Btcrobo Aslı
Fenerbahçe'nin Atatürk düşüncesine mevzuat engeli
Fenerbahçe'nin Atatürk düşüncesine mevzuat engeli
736 YORUM
Futbol