Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı

Oluz Höyük’teki bin yıllık Türk mezarlığındaki ölüler ile Kırgızistan’daki Suttuu-Bulak mezarlığındaki ölülerin aynı gelenekler ile defnedildiği belirtildi.

Anadolu topraklarının kapılarını Türklere açan 1071 Malazgirt Zaferi’nden yaklaşık 100 yıl önce gelen öncü Türklerin mezarlarının bulunduğu Amasya’daki Oluz Höyük’te, cep açarak defnedilen ölülerin ayaklarının üstüne bir cisim konulduğu belirlendi.

Oluz Höyük kazılarında bulunan bin yıllık Türk mezarlığı ile Kırgızistan’daki Suttuu-Bulak mezarlığında, ölülerin aynı geleneklerle defnedildiği tespit edildi.

Oluz Höyük Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez, “Orta Asya’daki Suttuu-Bulak Mezarlığında Oluz Höyük mezarları ile aynı geleneklerle gömülmüş ve aynı yüzyıllarda defnedilmiş bireylere rastladık.” dedi.

MEZAR İÇİNDE EYER BULUNDU

2012 yılında gerçekleştirdikleri kazılarda buldukları kadın iskeletinin ayağının üstündeki kiremidin anlamını çözmek amacıyla uzun soluklu gerçekleştirdikleri çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını belirten Prof. Dr. Dönmez, Orta Asya’da Suttuu-Bulak’ta benzer mezarda bir bireyin ayağını örten halde binek hayvanların sırtına binmek için kullanılan eyer ile karşılaştıklarını söyledi.

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #1

“EYERİ TEMSİL EDEN KİREMİDİ AYAK ÜZERİNE KOYMUŞLAR”

Şevket Dönmez, “Oluz Höyük’te de çok büyük ihtimalle bu geleneği devam ettiren bir uygulama yapmışlar. Göçebe olmaları dolayısıyla eyeri mezarda değerlendirmek yerine onu temsil eden bir kiremiti ayak üzerine koymuşlar. Yine mezarda cep açarak ölü gömme geleneği, ahşapla birlikte gömme gelenekleri Suttuu-Bulak ile birebir benziyor.” diye konuştu.

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı VİDEO

"BİN YILLIK TÜRK KIZININ KÜPESİ TÜRKMENİSTAN’DAKİ KÜPELERLE BENZERLİK TAŞIYOR"

Oluz Höyük kazısının Anadolu Türk arkeolojisine yaptığı en önemli katkının İslâmî usullere göre gömülmüş öncü göçebe Türklerden olan 6 yaşındaki bin yıllık Türk kızının küpesi üzerinde yaptıkları incelemenin de dikkat çeken bir sonuç verdiğine değinen Dönmez, 19’uncu yüzyılın sonlarında Türkmenistan Türkmenlerinin kullandığı küpelerle benzerlik taşıdığını anlattı.

Sürdürülen kazılar konusunda yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı da UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi’ni hedefleyen Amasya’yı turizm şehri yapacaklarını vurguladı.

Toplantıda Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Prof. Dr. Emine Dönmez, daire amirleri, STK temsilcileri ve mahalle muhtarları da yer aldı.

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #2

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #3

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #4

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #5

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #6

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #7

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #8

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #9

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #10

Türkiye-Kırgızistan tarihi mezarlarındaki definlerde, gelenekler aynı #11