Tosuncuk'un kardeşi Fatih Aydın: Şirkete görünürde ortak oldum

Tosuncuk'un kardeşi Fatih Aydın: Şirkete görünürde ortak oldum

Fatih Aydın, kardeşi Mehmet Aydın tarafından şirkete ortak yapıldığını, şirkete görünürde ortak olduğunu ama işleyişine dair ilgisinin olmadığını söyledi.

Tosuncuk'un kardeşi Fatih Aydın: Şirkete görünürde ortak oldum

Tosuncuk'un kardeşi, Çiftlik Bank davasının ikinci ismi Fatih Aydın, Uruguay adli makamlarının Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın suçluların iadesi konusundaki talebini kabul etmesinin ardından dün Türkiye'ye getirilmişti.

Aydın'ın emniyetteki işlemleri halen devam ediyor.

Başsavcılığın hakkında 4 günlük ek gözaltı süresi verdiği Aydın'ın emniyete götürüldükten sonra yapılan üst aramasında yerli veya yabancı parayla cep telefonu bulunmadığı öğrenildi.

SD KART BULUNDU

Aydın'ın üzerinde yapılan aramada aşı kartı, pasaport, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, Uruguay'a ait geçici kimlik kartı ile cep telefonlarında kullanılan bir SD kart ele geçirildiği bilgisi edinildi.

Söz konusu ele geçirilen SD kartın savcılığın talebi üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne tespit edilmesi amacıyla incelenmek üzere gönderildi.

"KARDEŞİM ORTAK YAPTI, İŞLEYİŞLE İLGİM YOK"

Polislerle ön mülakat yapan Aydın'ın Çiftlik Bank'a kardeşi Mehmet Aydın'ın kendisini aile üyesi olması nedeniyle ortak yaptığını söylediği, şirketin görünürde ortağı olduğunu ama işleyişine dair ilgisinin olmadığını söylediği bilgisi edinildi.

Soruşturmayı yürüten savcılık ve kolluk kuvvetlerinin ifade alma işlemlerinin başlayacağı sırada, Fatih Aydın'a Çiftlik Bank sisteminin işleyişi, çalışma sistemi, sistemin kurucusu Mehmet Aydın'ın şirketteki konumu, bugüne kadar niye teslim olmadığı, yurt dışına ne kadar para çıkarıldığı gibi sorular hazırladığı öğrenildi.

Ayrıca edinen bilgilere göre Fatih Aydın'a mağdurların zararının ne kadar olduğu ve mağdurların zararının ödenip ödenmeyeceği yönünde sorular sorulması bekleniyor.

Tosuncuk’un ağabeyi Fatih Aydın Türkiye’ye getirildi VİDEO ARŞİV

Tosuncuk un kardeşi Fatih Aydın: Şirkete görünürde ortak oldum #1

17 ŞÜPHELİ HAKKINDA YENİ SORUŞTURMA

Çiftlik Bank sistemine ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 3 dava hala devam ederken sisteme ilişkin yeni mağdurlar çıkması üzerine Başsavcılığın yeni bir soruşturma daha yürüttüğü de ortaya çıktı. Söz konusu soruşturmada ise Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın ve Fatih Aydın'ın da aralarında bulunduğu 17 kişi şüpheli sıfatıyla yer alıyor.

Söz konusu soruşturmada 104 mağdur bulunurken, mağdurların zararının tespit edilmesi amacıyla dosyanın bilirkişiye de gönderileceği öğrenildi.

Emniyette gözaltında tutulan Fatih Aydın'ın savcılık işlemlerinin de bu soruşturma dosyası üzerinden yürütüldüğü öğrenildi. Fatih Aydın'ın ifadesinin yarın alınmaya başlaması ve emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Cuma günü Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilmesi bekleniyor.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Çiftlik Bank dolandırıcılığı iddiasına ilişkin 3 farklı iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianamelerde toplamda 4 bin 449 kişi müşteki sıfatıyla yer aldı. Açılan davalarda kamuoyunda 'Tosuncuk' olarak bilinen Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın'ın da aralarında bulunduğu 18 kişi sanık sıfatıyla yer aldı.

İddianamelerde söz konusu 18 sanığın "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık", "Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" ve "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından toplamda 25 bin 39 yıldan 83 bin 446'şar yıla kadar cezalandırılması isteniyor.

Tosuncuk un kardeşi Fatih Aydın: Şirkete görünürde ortak oldum #2

İlginizi Çekebilir
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
521 YORUM
3. Sayfa
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
476 YORUM
Magazin
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
811 YORUM
Gündem
Kazanmanın En Kolay Yolu Altın Yatırım!
ADVERTORIAL
FxAds
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
642 YORUM
3. Sayfa