Sahte bordro ile hesabına 7 milyona yakın para aktardı

Sahte bordro ile hesabına 7 milyona yakın para aktardı

Kocaeli’de, araç lastikleri üreten bir fabrikada personelin maaşlarında işlem yaparak hesabına 6.8 milyon TL geçiren Yusuf Türk'ün, yargılanması başladı. Savcı, 17 yıl ceza verilmesini istiyor.

Sahte bordro ile hesabına 7 milyona yakın para aktardı

Kocaeli’de araç lastikleri üreten bir fabrikada bordro şefi olarak çalışan Yusuf Türk ile üretim kısmında işçi olarak çalışan F.K., T.Ş. ve H.A.’nın, 2013 ile 2017 yılları arasında usulsüz olarak hesaplarına para geçirdiği belirlendi.

4 kişinin, 2017 yılının Aralık ayında işlerine son verildi.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

Fabrika yönetiminin şikâyeti üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişi, geçen yıl gözaltına alındı. Yusuf Türk, tutuklanarak cezaevine gönderilirken; F.K., T.Ş. ve H.A. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

FİNANS BÖLÜMÜNÜN TALEBE GÖRE AYIRDIĞI PARAYA ÇÖKTÜ

Hazırlanan iddianameye göre; fabrikada bordro şefi olarak çalışan Yusuf Türk, personelin maaş, maaş avansı, yıllık izin avansı ve acil ihtiyaç avansı gibi ödemeleriyle ilgili sahte belge düzenledi. Yusuf Türk, belgeleri fabrikanın kullandığı sisteme yükledikten sonra finans bölümü, talebe göre aylık olarak bütçe ayırdı ve ödemeler bu şekilde yapıldı.

Sahte bordro ile hesabına 7 milyona yakın para aktardı #1

SAHTE BORDRO İLE ARTA KALAN PARALARI HESABINA AKTARDI

Yusuf Türk, fabrikanın kullandığı programa sahte bordro girişi yaparak, yapılacak ödemeleri yüksek gösterdi. Ödemeler yapıldıktan sonra geriye kalan bedelleri hem kendisinin hem de belirlediği 3 kişinin hesabına yönlendiren Yusuf Türk, bu yöntemle kendi banka hesabına usulsüz olarak toplamda 6 milyon 599 bin 938 TL para gönderimi gerçekleştirdi.

HESABA 6 MİLYON 840 BİN 934 BİN TL GEÇTİ

Yusuf Türk, hesaplardaki hareketliliğin dikkat çekmemesi için T.Ş.’nin hesabına 140 bin 749 TL, F.K.'nin hesabına 73 bin 79 TL ve H.A.'nın hesabına ise 27 bin 167 TL gönderdi. 4 şüphelinin fabrika üzerinden edindiği haksız tutarın ise toplam 6 milyon 840 bin 934 TL olduğu belirlendi.

SAVCI 17 YIL İSTEDİ

Bugün Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Yusuf Türk, tutuksuz sanık H.A., sanık avukatları ve şirket avukatları katıldı. Cumhuriyet savcısı, sanıklar hakkında mütalaasını verdi. Savcı, Yusuf Türk’ün ‘hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma’ suçundan 3 yıl 6 aydan 17 yıl 6 ay arasında hapis cezasına çarptırılmasını, diğer sanıklar T.Ş., F.K. ve H.A.’nın 1'er yıl 9 aydan 12'şer yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanıkların mütalaa hakkında savunmalarını yapmak için süre verilmesine ve Yusuf Türk’ün tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.