Nişantaşı’nda başörtülü öğretmene saldırı davasında tahliye

Nişantaşı’nda başörtülü öğretmene saldırı davasında tahliye

Nişantaşı’nda bir parkta arkadaşıyla oturduğu sırada tartıştığı akademisyen Neşe Nur Akkaya’yı darbeden Eray Çakın, yargılandığı davada tahliye edildi.

İstanbul Nişantaşı’nda akademisyen Neşe Nur Akkaya'ya bir parkta arkadaşıyla oturduğu sırada, aralarında çıkan tartışma sonrası şişeyle vurduğu öğrenilen Eray Çakın’ın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Eray Çakın SEGBİS aracılığıyla katılırken, tarafların avukatları duruşmada hazır bulundu.

Hakim, hakkında zorla getirme kararı çıkarılan tanık polis memurunun duruşmada hazır olmadığını kaydetti.

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, duruşmaya gelmeyen tanık polis memuruna yeniden zorla getirme kararı çıkarılmasını talep etti.

Dosyadaki adli raporların arasında bulunan çelişkinin giderilmesini isteyen duruşma savcısı, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması ve delil karartma şüphesinin bulunmadığı gerekçesiyle sanığın tahliyesini talep etti.

"90 GÜNDÜR TUTUKLU"

Sanık avukatı ise, “Müvekkil 90 gündür tutukludur. Delillerin karartılma durumu olmadığı gerekçesiyle tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

Müşteki avukatları ise duruşmadaki beyanlarında, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istediklerini belirtti.

TAHLİYE EDİLDİ

Tanık polis memuru hakkında yeniden zorla getirme kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı ile Adli Tıp Kurumu raporu arasındaki çelişkinin giderilmesi için dava dosyasının Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme, sanığın tutuklu kaldığı süre nedeniyle tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Nişantaşı’nda başörtülü öğretmene saldırı davasında tahliye #1

İDDİANAMEDEN

Saldırının ardından Eray Çakın’dan şikayetçi olan Neşe Nur Akkaya, saldırının başörtüsüne yönelik olduğunu öne sürmüştü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Eray Çakın’ın Neşe Nur Akkaya ve arkadaşı Yasemin Farhat’a karşı zincirleme şekilde ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama’ suçundan 1 yıl 3 aydan 3 yıl 9 aya kadar hapsi talep edildi.

Şüpheli Çakın’ın, ‘silahla kasten yaralama’ suçundan da 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar da hapsi talep edildi.

Nişantaşı’nda başörtülü öğretmene saldırı davasında tahliye #2