Koronavirüs, kilolu çocuklarda ağır seyrediyor

Koronavirüs, kilolu çocuklarda ağır seyrediyor

Kronik rahatsızlığı bulunan çocukların riskli grupta olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Koronavirüs kilolu çocuklarda çok ağır seyrediyor" dedi.

Koronovirüs ile mücadele kapsamında yürütülen aşılama çalışmaları, aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için aşı, en önemli silah olarak öne çıkıyor. Okulların açılmasıyla aşı uygulamasında yaş sınırı, 12'ye kadar indirildi.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın aldığı kararla 3'üncü doz BioNTech uygulamasına da başlandı.

İsteğe bağlı 12 yaş ve üstü aşılanma hakkında konuşan Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, son birkaç ayda çocuklardaki vakalarda belirgin artış olduğunu söyledi.

“BİZİM EN BÜYÜK SİLAHIMIZ AŞI”

Kurugöl, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Bunun yansıması olarak hastane ve yoğun bakım yatışlarında artış söz konusu. Çocuklardaki olumsuz durumu önlemede, çocuklarımızı korumada genel önlemler çok önemli. Maske, mesafe ve el temizliği yani hijyen gibi önlemlere uymak gerekiyor ama çocuklarımızda bunları iyi sağlayamıyoruz. Toplum genelinde de bu önemlere eskisi kadar önem verilmiyor. Bizim en büyük silahımız aşı.”

'Koronavirüs, kilolu çocuklarda ağır seyrediyor' VİDEO

“12 YAŞ ÜZERİ ÇOCUKLARA AŞI ÖNERİLİYOR”

'Omicron' varyantının ortaya çıkmasıyla aşının öneminin daha da artırdığını vurgulayan Kurugöl, "Erişkinler dışında çocuklarımıza da aşı yapmak önem kazandı. Özellikle ülkemizde bilindiği gibi 12 yaş üzeri çocuklara aşı öneriliyor ancak bu gruptaki çocuklara önerilen aşı, isteğe bağlı. Bu öneriyi biraz daha güçlendirmemiz lazım." dedi.

Koronavirüs, kilolu çocuklarda ağır seyrediyor #1

“OBEZ ÇOCUKLARDA ÇOK AĞIR VAKALARIMIZ OLDU”

Özellikle kronik rahatsızlığı olan çocuklar için aşının önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kurugöl, "Kalp, akciğer hastaları, diyabetliler, genetik ve metabolik hastalığa sahip olan ve obez kilolu çocuklar, riskli grupta. Özellikle Türkiye'de kilolu çocuk sayısı, çok fazla. Koronavirüs, kilolu çocuklarda çok ağır seyrediyor. Obez çocuklarda çok ağır vakalarımız oldu." diye konuştu.

Koronavirüs, kilolu çocuklarda ağır seyrediyor #2