Konya Ovası'nda yüzey yarıkları oluştu

Konya Ovası'nda yüzey yarıkları oluştu

7 kilometre zon boyunca oluşan yüzey yarıkları, yetkililer tarafından takip altına alındı. Çökme hızının son yıllarda arttığı belirtildi.

Konya Ovası'nda yüzey yarıkları oluştu

Konya'nın Çumra ve Karapınar ilçelerinde oluşan yarıklar, yöre sakinlerini tedirgin ediyor.

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yaşar Eren ve ekibinin "AFAD Obruk Projesi" kapsamında ovadaki obruk oluşumlarına yönelik araştırmasında gözlemledikleri yüzey yarıkları, gün geçtikçe etkisini artırıyor.

YERLEŞİM YERLERİNİ TEHDİT EDİYOR

Yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı meydana gelen yarıklar, Çumra ve Karapınar'ın bazı kırsal mahallelerinde yerleşim yerlerini de tehdit ediyor.

Eren, Çumra'nın Adakale Mahallesi'nde kuruyan Hotamış Gölü havzasında görülen yarıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konya Ovası'nda kilometrelerce uzunlukta yüzey yarıkları oluştu ViDEO


ÇÖKME HIZI ARTTI

Orta ve Batı Anadolu havzalarının önemli sorunlarından birinin düşen yer altı su seviyesiyle oluşan zemin çökmelerine bağlı gelişen yüzey deformasyonu olduğunu aktaran Eren, şöyle konuştu:

"Yer altı su seviyesi düştükçe ovadaki sedimentler, farklı sıkışma, yüzey yarıkları ve faylanmaları şeklinde yüzeyde deformasyonlar oluşturuyor. Çumra ilçesine bağlı Adakale Mahallesi'nde 7 kilometre zon boyunca yüzey yarıklarını izliyoruz.

2020'de yaptığımız ölçümlerde düşey olarak yüzey faylanmaları boyunca yaklaşık 1 metrelik düşey çökmenin, şimdi biraz daha hızlanmış olduğu görünüyor. Çökme hızı biraz daha arttı. 2008'den bu yana oluşan yüzey faylanması ve yarıkların yıllık çökme hızı 8,5 santimetre civarındaydı. Bu yıl biraz daha artmış. Mezarlıktaki gözlemlerimizde bu ortaya çıktı."

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #1

"KELİMENİN TAM ANLAMIYLA ÇÖKÜYOR"

Konya Kapalı Havzası'nın güney doğu bölgesinde bu yarıkların sıklıkla görüldüğünü anlatan Eren, "Hotamış bölgesi, Karapınar Siyeklik ile Seyit Hacı bölgesinde bu yüzey deformasyonlarına rastlıyoruz. Aynı şekilde Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa, Aydın gibi Orta ve Batı Anadolu havzaları, günümüzde yer altı su seviyesinin alçalmasına bağlı olarak kelimenin tam anlamıyla çöküyor." diye konuştu.

MEZARLIKTAKİ KEMİKLER ORTAYA ÇIKTI

Eren, Adakale Mahallesi'nin yakındaki mezarlıkta çökmelerin gözle görülür şekilde arttığına işaret ederek, "Bir yıl içerisinde mezarlıkta bu kadar düşey atım yoktu, baya artmış gibi görünüyor. Mezarlıktaki kemikler ortaya çıkmış. Yerleşim yerinin hemen batısından geçiyor. Başka bölgelerde yerleşim yerlerini, kara yollarını tehdit ediyor. Çizgisel uzanan yapıları, elektrik direklerinde deformasyon oluşturuyor, yerleşim yerlerindeki yapılara zarar veriyor." ifadelerini kullandı.

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #2

KOYUNLAR KAYBOLDU

Adakale Muhtarı Gürsel Algül ise mahalledeki yarıkların yıllar önce oluştuğunu söyledi. Yarıkların ilk oluştuğu yıllarda da büyük tehlike arz ettiğini anlatan Algül, şöyle dedi:

"Buraya koyunlar düştü, kayboldu. 5 kilometre ileriden başlıyor, eski mezarlık alanında hala göçükler var, toprak tabana oturdu. 1,5-2 metre derinlikte göçükler var. Bu bizi korkutuyor. Hala aktif göçükler var. Derin yarıklara düşen hayvanlar çıkamıyor, içerisinde ölüyor. 'Yer yarıldı içine düştü' misali, yarıklar çok büyük. Zamanında 1 metreden su çıkan yerde 200 metrede bile çıkmıyor."

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #3

CAMİNİN DUVARINI İKİYE AYIRDI

Karapınar-Emirgazi kara yolu üzerindeki Siyeklik Yaylası'nda bir caminin kuzey duvarında çökme nedeniyle hasar oluştu.

Onca tamirata rağmen risk oluşturduğu için yıkılan caminin imamı Aşır Yetişir de caminin geçen aylarda yıkılarak yenisinin güvenli yere yapıldığını dile getirdi.

Yetişir, dev yarıkların cami bahçesinin iki yakasında yaklaşık 50 santimetre çökmeye neden olduğunu belirterek, "Yarıklar yola kadar uzuyor. Her geçen gün de açılma gözle görülür şekilde ilerliyor." dedi.

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #4

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #5

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #6

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #7

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #8

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #9

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #10

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #11

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #12

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #13

Konya Ovası nda yüzey yarıkları oluştu #14