Kocaeli’de şiddet gören 73 yaşındaki kadın, sığınma evine götürüldü

Kocaeli’de şiddet gören 73 yaşındaki kadın, sığınma evine götürüldü

Uzun süredir eşinden şiddet gören fakat akli dengesi tam olmadığı için yaptığı şikayetler geçerli olmayan Hatice Ekemen, kadın sığınma evine götürüldü.

Kocaeli’nin İzmit ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde ikamet eden Hatice Ekemen (73), uzun süredir eşi tarafından şiddet görüyordu.

Akli dengesi tam yerinde olmadığı için yaptığı şikayetler geçerli olmayan Ekemen, her seferinde evine dönmek durumunda kaldı.

Şiddetin artması üzerine konuya kayıtsız kalmayan mahalleli, devreye girdi. Yapılan girişimlerin ardından Hatice Ekemen, kadın sığınma evine götürüldü.

73 yaşındaki Hatice Teyze'nin halini gören Mehmet Baş, o anları kayıt altına aldı. Konuyu anlatan Baş, şu ifadeleri kullandı:

“Sabah Hatice Ablamız dükkana geldi. Halini görünce ister istemez durumunu sordum. Bu durumdan şikayetçi olamadığını ve korktuğunu da biliyoruz zaten. Biz de gerekeni memur arkadaşlara ve ambulansa bildirdik.

“GÖZÜ ŞİŞ HALDE DÜKKANIMA GELDİ”

Geçen hafta salı günü gene aynı olay oldu, gene gözü şiş halde dükkanıma geldiğini gördüm. Yine eşinin dövdüğünü söyledi ama o an kaydedemedim. Yine ben polise haber verdim ve geldiler. Akli dengesi yarım olduğu için herhangi bir işlem yapılmadı diye biliyorum. Bu olay tekrarlandığından dolayı zannedersem bir kamu davası açılacak.”

“ÇOCUKLARI GÖZ KULAK OLMUYOR”

Mahalleliler olarak Hatice Teyze’nin yaşadığı şiddet olayları artınca kendilerinin bir şeyler yapmak için harekete geçtiklerini söyleyen Baş, “Geçmiş zamanlarda da böyle şiddet görme durumu vardı. Ağabeyi vardı Hatice Abla’nın. Ağabeyi göz kulak oluyordu ona. Çocukları göz kulak olmuyor.

“DEVLETİN BİR ŞEKİLDE KOL KANAT GERECEĞİNDEN EMİNİZ”

2.5-3 sene kadar önce ağabeyi rahmetli olduktan sonra bu şiddet olayları arttı. Biz de mahalleli olarak imza topladık. Gerekenin yapılmasını istiyoruz, devlet sığınmasına alınmasını istiyoruz. Evine gönderildiği zaman yine aynı şiddeti yaşamasını istemiyoruz. Devletin bir şekilde kol kanat gereceğinden eminiz.” dedi.

“KENDİMİ BİLDİM BİLELİ ŞİDDET GÖRÜYOR”

Mahalle sakinlerinden Özlem Özcan ise, uzun yıllardır Hatice Ekemen’in şiddet gördüğünün altını çizerek şu sözleri kaydetti:

“Yıllardır şiddet görüyor kocası tarafından. Ben 33 yaşındayım, kendimi bildim bileli şiddet görüyor. Bütün mahalleli de buna şahittir. Rehberlik yaptım, ‘Hatice Abla için ne yapabiliriz’ diye teker teker bütün mahalleliyi dolaştım. Çoğu insan imzaladı diye biliyorum. İnşallah devlet koruması altına alınır. İnşallah Hatice Abla için yardımcı olabiliriz.”

Kocaeli’de şiddet gören 73 yaşındaki kadın, sığınma evine götürüldü  #1

Kocaeli’de şiddet gören 73 yaşındaki kadın, sığınma evine götürüldü  #2

Kocaeli’de şiddet gören 73 yaşındaki kadın, sığınma evine götürüldü  #3