KDK, yakın temaslı memurun idari izin talebini haklı buldu

KDK, yakın temaslı memurun idari izin talebini haklı buldu

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nde görevli memurun karantinada geçirdiği sürede, idari izinli sayılması talebi haklı bulundu, kesinti yapılmasının hakkaniyete uygun olmadığı sonucuna ulaşıldı.

KDK, yakın temaslı memurun idari izin talebini haklı buldu

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nde görev yapan memur, Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) yaptığı başvuruda, aynı servisteki çalışanlardan bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle serviste çalışan diğer dört personel ile birlikte, hasta olmamalarına rağmen tedbir amaçlı olarak; 14 gün karantinaya alındıklarını, e-nabız sistemine Sağlık Bakanlığı tarafından 14 günlük istirahat raporu bilgisi düşüldüğünü ve raporun kuruma gönderildiğini ifade etti.

İKİ TARAFLI RAPOR

Karantinada kaldığı süreyi de içine alan dönemin maaş bordrolarında kendisinin ve diğer dört personelin rapor ücretinin kesilmiş olduğunu belirten başvurucu, kurumca mevzuat çerçevesinde değerlendirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen “yakın temaslı” istirahat raporunun kamu kurumlarında farklı uygulamalara yol açtığını, bazı kurumların söz konusu raporu idari izinli olarak değerlendirirken, bazılarının ise normal rapor gibi değerlendirdiğini yaptığı başvuruda değindi.

‘KESİNTİ YAPILMASI HAKKANİYETE UYGUN DEĞİL’

Başvurucu “yakın temaslı” raporunun tedbir amaçlı verilen bir rapor olması nedeniyle karantina süresinin normal rapor gibi değerlendirilmeyerek idari izne dönüştürülmesini KDK’dan talep etti.

Başvuruyu inceleyen KDK, hastalık raporuna binaen bu kişilerin raporlu hastalar gibi değerlendirilmesi, raporlarının hastalık iznine dönüştürülerek maaşlarından ilgili mevzuat çerçevesinde kesinti yapılmasının hakkaniyete uygun olmadığı sonucuna ulaştı.

KDK, ‘İDARİ İZİNLİ SAYILSIN’ TAVSİYESİNDE BULUNDU

KDK başvurucunun, zorunlu karantina altında geçirdiği sürenin idari izin kapsamında sayılması konusunda Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne tavsiye kararında bulundu.

KDK ayrıca koronavirüs tedbirleri kapsamında kamu personelinin temaslı olarak geçirdiği süreler hakkında verilen kararlarda hem kamu kurumları arasında uyumun sağlanması hem de gerekli idari işlemleri takdir ve tayin etmek üzere kararın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ulaştırılmasına karar verdi.