'İzinsiz Bank' davasında Tosuncuk'tan savunma: Suçlu BDDK'dır

'İzinsiz Bank' davasında Tosuncuk'tan savunma: Suçlu BDDK'dır

'Bank' ismini izinsiz kullandığı gerekçesiyle yargılanan Mehmet Aydın, "Bizim de başımız yanmasın gibi düşünülerek zorlama bir dava açıldı. Burada kusurlu olan BDDK'nın kendisidir" dedi.

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Çiftlik Bank uygulamasında izinsiz 'bank' ismini kullandıkları iddiasıyla yargılanmaya devam ediyor.

DHA'nın haberine göre; 3 yıla kadar hapis talebiyle yargılanan Mehmet Aydın, bir kez daha hakim karşısına çıktı.

Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Mehmet Aydın ve Fatih Aydın, SEGBİS'le bağlandı.

Mehmet Aydın duruşmada verdiği ifadesinde, sıradan bir vatandaş olarak işe başladığını, gerekli yerlere başvurduğunu ve Çiftlik Bank ismini tescil ettirdiğini ileri sürdü.

"2 yılda hiçbir şekilde bana uyarı yapılmadı"

Aydın, "Daha sonra Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 7 çiftlik açtım ve tabelaları oluşturdum. Türkiye'de 160 şarküteri açtım. Belediyelerden izin alarak tabelaları astılar. Ne zaman ki hakkımızda kötü haberler yapılmaya başladı, o zaman sorun oluştu. Sanki ilk defa asıyormuşuz gibi konuşuldu. İki sene sonra zorlama bir şekilde, bizim de başımız yanmasın düşüncesiyle dava açıldı. Bu 2 yılda hiçbir şekilde bana uyarı yapılmadı. Burada kusurlu olan BDDK'nın kendisidir." dedi.

"Bank ismini kullandığım süreçte bankacılık faaliyetinde bulunmadım"

Hakim, sanık Mehmet Aydın'a BDDK'ya başvuruda bulunup bulunmadığını sordu. Aydın, "BDDK'nın belediye ve bankalara, 'İzin ya da ruhsat verirken bu ismin kullanmasına onay vermemelisiniz' demesi lazımdı. Ben resmi izinlerimi aldım, sorumlu değilim. Bu ismi kullandığım sürede hiçbir bankacılık faaliyetinde bulunmadım." şeklinde cevap verdi.

"Ticari işlem, para toplama sayılmaz"

Aydın, mahkeme hakiminin "Sen diğer dosyada yargılanıyorsun, orada para toplamadın mı?" sorusuna, "Oradaki işlemlerimiz ticari işlem. Para toplama sayılmaz. Oyun hizmetleri satışı yaptık, karşılığında fatura kestik. Para toplama değildir. Bu aşamada beraatimi talep ediyorum." dedi.

Sanık avukatı, müvekkilinin bankacılıkla ilgili herhangi bir işlem yapmadığını, buna ilişkin bir logo da olmadığını belirterek "Haksız yere müvekkilim hakkında dava açılmış, beraatini talep ediyoruz." dedi.

Fatih Aydın: Bizi neye suçluyorlar, anlamadım

Fatih Aydın duruşmadaki ifadesinde, "Bizi neyle suçluyorlar anlamadım." dedi.

Mehmet Aydın, bir sonraki duruşmaya katılmak istemediğini belirtirken ağabeyi, "Ben katılacağım, merak ediyorum bu işleri." dedi.

Heyet, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana dava dosyasının ve Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü'ne yazılan müzekkerenin mahkemelerine ulaşmadığını belirterek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

3 yıla kadar hapis cezası isteniyor

İddianamede; sanıkların, şirketlerinin reklam ve ürünlerinde ilgili kurumlardan izin almadan 'Bank' ifadesini kullandıkları gerekçesiyle, '5411 Sayılı Bankacılık Kanununa Aykırılık' suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

 İzinsiz Bank  davasında Tosuncuk tan savunma: Suçlu BDDK dır #1

 İzinsiz Bank  davasında Tosuncuk tan savunma: Suçlu BDDK dır #2

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
266 YORUM
Gündem
Ayda 32,000TL kazanmanın yolu, bu yatırım!
ADVERTORIAL
CoinPro
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
243 YORUM
Gündem
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
501 YORUM
Magazin
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
291 YORUM
Gündem