İstanbul'daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu

İstanbul'daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu

Yaşlı adamın kulağını kaşımak için kullandığı kulak pamuğu ve kibrit, kulak içerisinde birikti. İşitme kaybı ve iltihap nedeniyle ameliyata alınan adamın kulağından çıkanlar doktorları şaşırttı.

İstanbul'daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu

İstanbul Sultangazi'de yaşayan 70 yaşındaki Lütfi Karka, 3 yıl önce sağ kulağında işitme kaybı ve akıntı yaşamaya başladı.

Kulağı kaşındıkça kulak çubuğu ve kibrit çöpü ile kulağını karıştırdığı öğrenilen yaşlı adam, bir süre sonra doktora gitti.

Damlalar kullanan ve çeşitli tedaviler yaptıran ancak şikayetlerinden kurtulamadığı öğrenilen Karaka, bu kez Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti.

Et şeklinde oluşan yapılar tespit edildi

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Suat Turgut’un muayene ettiği Karaka’nın kulağında iltihap ve doku tabakasından dışarı doğru sarkarak normal yapılardan farklı olarak büyüyen, et gibi yapılar olarak ifade edilen polip oluştuğu görüldü.

İstanbul'daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu VİDEO

Kulak çubuklarının pamuğu kulağında kaldı

Ameliyata alınan yaşlı adamın kulağına soktuğu malzemelerin oluşturduğu tahribat giderilirken ameliyata katılan sağlıkçılar, büyük şok yaşadı.

Hastanın kulağının kaşınması nedeniyle kullandığı kulak çubuklarının ucundaki pamukların içeride kaldığı ameliyatla ortaya çıktı.

Yaşlı adamın kulağında kalan pamuklar doktorlar tarafından temizlenirken ameliyat başarıyla tamamlandı.

İstanbul daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu #1

"Kulağa yabancı cisim sokmayın"

Kulakta kalan pamukların akıntı gibi şikayetler olmasa belki de fark edilemeyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Turgut, vatandaşları kulaklarına yabancı cisimler sokmamaları konusunda uyardı.

"Televizyon sesini duyuyorum, eskiden duyamıyordum"

Hissettiği kaşıntı sonrası kulağını sıklıkla kulak çubuğu ve kibrit çöpü ile karıştırdığını anlatan 70 yaşındaki Lütfi Karaka, “Kaşıntı verdi, başım ağrımaya başladı, oğlum hastaneye gidelim dedi. Ameliyat sonrası televizyonu açıyorum, bakıyorum, sesini duyuyorum. Eskiden duyamıyordum, buna da hamdolsun. Kibrit çöpü olur ya onunla karıştırdım, bir de pamuk soktum, karıştırdım ama pamuğun içeride kaldığını düşünmedim ki. Sonra o içeride kalınca kulak duymamaya başladı. İltihap başımı ağrıtmaya başladı, neden çünkü kulak hava almıyor. Kulakları pamukla kaşımasınlar, yarın öbür gün sağır olurlar.” dedi.

İstanbul daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu #2

"Enfeksiyonun kaynağı muhtemelen kulak pamuklarıydı"

70 yaşındaki hastasına gerçekleştirdiği operasyon hakkında bilgi veren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Suat Turgut, “Olay kronik olduğu için değişik hekimlere gitmiş, ameliyat endikasyonu konmuş. Yapılan incelemelerinde kulak kemiğinin dış kısımlarında erozyon, erime görüldü. Büyük, kulak yolundan dışarı taşan bir polibi vardı. Muayenede orada sadece iltihap, akıntı ve polip görülüyordu, başka bir şey yoktu. Sonra polibini almak için hastamızı ameliyat etmeye karar verdik. Enfeksiyonun kaynağı muhtemelen bu kulak pamuklarıydı. Kulak kaşıntısı nedeniyle kulağı kaşırken pamukların içeride kalması, unutulması nedeniyle enfeksiyona bağlı polip oluşmuş. Polip oluştuğu için gittikleri hekimler o pamukları görememişler.

Dolayısıyla iyileşmeyen kulak akıntısı ve işitme azlığı devam etmiş. Biz ameliyatla o pamukları çıkarttık, kulak zarını iç kulağa doğru yapıştırmıştı onu kaldırdık, tamir ettik. İltihaplı dokuları temizledik ve hastamız sağlığına kavuştu.” ifadelerini kullandı.

"Pamuklar kulak yoluna düşüyor, hastalar fark etmiyor"

Yabancı cisimlerin kulağa sokulmaması gerektiğine dikkat çeken ve uyarılarda bulunan Prof. Dr. Turgut, “Bu pamuklar yaygın olarak kullanılıyor, havuza, denize giriyoruz, girdiğimizde kulak yolunu kısmi tıkayan kirler suyla maruziyet sonucu şişiyorlar. Bunlar da kulağı kapatabiliyor, bu sefer de kulağı açmak için değişik yabancı cisimler, kulak pamukları sık kullanılıyor. Bu pamuklar bazen o çubukların ucundan kulak yoluna düşüyorlar. Hasta fark etmiyor, orada uzun süre kalıyor. Bu hastamızda olduğu gibi kalınca iltihaba neden olabiliyor. İnsanlar kulakları kaşındığında yine aynı şekilde bu pamuklu çubuklara çok müracaat ediyorlar. O da büyük risk taşıyor, iltihaba neden olabiliyor.

İstanbul daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu #3

"Kulak çubuklarını kullanmamak gerekiyor"

Kulak çubuklarını mümkün olduğunca kullanmamak gerekiyor. Hastamızın işitme bozukluğu düzelecek inşallah, kulak pamuklarını çıkarttığımız için oradaki iltihap problemleri de çözülmüş oldu. Kaslarının üzerindeki zardan alıp o eriyen kısımları kapladık, kapattık. Bu pamuklar muhtemelen 2-3 senedir orada unutulmuş. Zaten hastanın şikayetleri 2 senedir var, tahminimizce ondan bir 6 ay 1 sene önce orada kaldığını düşünürsek pamuklar en az 3 senedir orada.

"Banyodan sonra kurulayabilirker, içeri sokmamak gerekir"

Kulağından akıntı gelmese ‘işitme azlığım var yaşa bağlı’ diyecek, öyle gidecek ama kulağı akmaya başlayıp polip oluşunca doktora müracaat etti. Vatandaşlar, kulaklarına kibrit çöpü, anahtar, kulak pamuğu gibi yabancı cisimler sokmasınlar. Banyodan sonra kurulayıp temizleyebilirler, içeri sokmamak gerekir.” dedi.

İstanbul daki yaşlı adam, kulak pamuğu kullanınca sağır oldu #4

"Kibritin uç tarafını da orada bırakmış"

Babasının yaşadığı duruma ilişkin konuşan Ahmet Karaka, “Üzerinde pamuk olan parçalarla babam kulaklarını temizlemiş. Ancak bunları biraz ileri itmiş. Kulaklarında kalan pamuk iltihaba neden olmuş, daha önce hastanelere götürdük ama bu pamuk epey ileriye gittiği için görünmedi ve iltihap yaptı. İltihap da babama baş ağrısı yaptı. Pamukları çıkarttılar, iltihabını temizlediler. Buradan insanlara da sesleniyoruz; lütfen dikkat edin. Babam elinde olmayan nedenlerden dolayı kaşıdıkça herhalde kendini rahat hissettiğini sanıyordu. Kibritin uç tarafını da orada bırakmış, ucu burada kalarak ağaç nasıl kök yaparsa bir kök yapmış ama temizlendi.

"Sağlığınızdan oluyorsunuz"

Duyması yüzde 100’lerden yüzde 10-20’lere düştü, cihaz takması gerekiyor. Olumsuz, ağır sonuçları oluyor. Ameliyat oluyorsunuz, sağlığınızdan oluyorsunuz. Hayvancılık yapıyorum Rize Bölgesi’nde yaşıyorum. Kurbanlık hayvanları getirmiştim buraya babamın ameliyatı vardı, dedim ki ameliyatını yaptıralım ondan sonra dönerim. Yaptırdık döneceğiz.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
192 YORUM
Magazin
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
642 YORUM
3. Sayfa
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
612 YORUM
Medya
Günde 2540 TL Kazanmak İçin Paranı Buraya Yatır!
ADVERTORIAL
Highfx
Mersin'de şehit polis Sedat Gezer'in teröristlerden birini vurduğu çatışma anı
Mersin'de şehit polis Sedat Gezer'in teröristlerden birini vurduğu çatışma anı
302 YORUM
Gündem