İstanbul'daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı

İstanbul'daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı

15 günde aşık etme işlemi gerçekleştirdiklerini iddia eden sahte sosyal medya medyumları, bin 200 ile 4 bin lirasında işlem ücreti talep ederek onlarca kişiyi mağdur etti.

İstanbul'daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı

Vatandaşlar, koronavirüs nedeniyle yüz yüze görüşemediği medyumlarla, sosyal medya üzerinden iletişim kurmaya başladı.

Ancak bu durum sahte medyumları ortaya çıkararak dolandırıcı sayılarını da artırdı.

Sözde medyumlar, inandırıcılık kazanmak için astrolog unvanını da kullanarak, vatandaşları işlem adı altında '15 günde aşık etme, soğutma, kısmet açma, dil bağlama gibi konularda dolandırıyor. Sahte medyumların ücreti ise bin 200 ile 4 bin TL arası değişiklik gösteriyor.

MUHABİR, İKİ SAHTE MEDYUMLA GÖRÜŞTÜ

Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri, dolandırıcılık sisteminin nasıl işlediğine ilişkin sosyal medyada kendilerini medyum olarak tanıtan N.Ö ve H.A ile telefonda görüştü.

İstanbul'daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı VİDEO

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #1

"CEYLAN DERİSİ'NE OKUMA YAPIYORUM"

DHA muhabiri, medyum N.Ö. aradı ve "bağlama" işlemi yaptırmak istediğini söyledi. Medyum N.Ö. de "İşlem yaptırmak istediğiniz kişinin adını soyadını ve fotoğrafını göndermeniz yeterli. İşlem 7 gün sürüyor. İstediğiniz kişi kısa süre içerisinde bir dediğinizi iki etmeyecek hale geliyor. Ücreti ise bin 200 TL oluyor. Bu işlem oldukça maliyetli, işlem sırasında sizden aldığım bilgileri ve resimleri ceylan derisine okuyorum ve sonrasında deriyi toprağa gömüyorum. İşlem sonrası istediğiniz kişi size bağlanıyor ve bir dediğini iki etmeyecek hale geliyor. Bağlama işlemi için yüzde yüz garanti veriyorum." dedi.

Muhabirin, pazarlık yapması üzerine medyum N.Ö,  "İşlemin malzemeleri 800 TL tutuyor. Sana 100 TL'ye yaparım fakat senden gelecek olan hiç kimseye bu fiyatı söyleme." diye konuştu.

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #2

"KAYNANA DİLİNİ BAĞLAMA ÜCRETİ 4 BİN LİRA"

DHA muhabirinin başka bir medyum H.A.'yı arayarak 'Kaynanama dil bağlama işlemi yaptırmak istiyorum' dedi. Medyum H.A. da "Öncelikle kaynananın adını ve fotoğrafını yollaman gerekiyor. Ücretli işlem yapıyoruz. 4 bin TL göndermeniz gerekiyor." diye konuştu.

Pazarlık yapmak isteyen DHA muhabirine tepki gösteren medyum H.A, "Malzemeler oldukça pahalı. Malzemelerin ne olduğu seni ilgilendirmez. Sana hesap verecek değilim." ifadelerini kullanması ise dikkat çekti.

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #3

"DOLANDIRICI OLDUĞUNU ANLADIM VE VAZGEÇTİM. AMA BENİ BİR SÜRE ARAMAKTAN VAZGEÇMEDİ"

Ayrıldığı erkek arkadaşıyla barışmak için sosyal medyadan medyumlarla uzun bir süre konuştuğunu söyleyen Leyla Çakır, "Erkek arkadaşımdan ayrı olduğum bir dönem sosyal medyada bir sayfaya denk geldim. Çok inandırıcı paylaşımları vardı. Ben tarot baktırmak için yazdım. 'Sonra sana bağlama ve geri getirme işlemi yapalım' dedi. Ben de kabul ettim. Çünkü bana yüzde yüz sonuç vereceğini söyledi. 'Hatta erkek arkadaşın sana iki katı daha bağlanmış olacak' dedi. Ücret olarak 2 bin TL para istedi. O an dolandırıcı olduğunu anladım ve yaptırmaktan vazgeçtim. Ama beni bir süre aramaktan vazgeçmedi." dedi.

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #4

"BÖYLE ŞEYLERE İTİBAR ETMEMEMİZ LAZIM"

Astrolog Aygül Aydın ise bu durum karşısında uyarılarda bulundu. Aydın, "Medyumlar, biz astrologların kanayan yarası. İnternette astrologlar ve medyumlar aynı anlamda kullanılan terimler. Aslında bu sosyal medya üzerinde medyumların yaptığı büyük bir suçtur. Astroloji dediğimiz şey çok farklı bilimleri içerisinde barındırıyor. Medyumlarla, astrologları ayrıştırmak kişiye kalmış bir şey. Vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Hiç kimse gelecekten haber veremez. Medyumlara genellikle okumamış ve araştırmamış insanlar rağbet ediyor. Biz astrologlar olarak bu durumdan oldukça şikayetçiyiz. Vatandaşlarımızın astrologlar ile sahte medyumları ayrıştıramamaları bizi üzüyor. Astrolog adı altında bir şeyler yapmak doğru değildir. Hepimizin bir iradesi var. Böyle şeylere itibar etmememiz lazım. Mesela yeni tanıştığım kişiler, astrolog olduğumu öğrendiğinde 'Eski sevgilimi döndürebilir misiniz' gibi sorularla soruyor." diye konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZDAN RİCAM; BU SAHTE MEDYUMLARLA ASTROLOGLARI KARIŞTIRMAMALARIDIR"

Aydın, sosyal medyada bu sahte astrolog medyumlar denetlenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Astrolog kelimesi araştırmacı demek. Bu nedenle o kişiler inandırıcılık kazanmak için medyumun yanına astrolog kelimesinde koyuyor. Vatandaşlarımızdan ricam; bu sahte medyumlarla astrologları karıştırmamalarıdır. Hayatta olması gereken şeyler zaten olur. Hiçbir etki sizin ettiğiniz duadan, iyilikten öteye geçemez. Herkes iyi olma çabası göstersin. Evrenin görünmez bağları vardır. Birinin ayağına taş olmazsanız hayatta size kolaylık sağlar. 21. yüzyılda yaşıyoruz lütfen böyle şeylere inanmayalım."

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #5

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #6

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #7

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #8

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #9

İstanbul daki sahte medyumlar, 15 günde aşık etmek için 4 bin lira aldı #10

İlginizi Çekebilir
Tatlıses: Bize Cumhurbaşkanımız yeter gerisi te go ti çi go ti
Tatlıses: Bize Cumhurbaşkanımız yeter gerisi te go ti çi go ti
569 YORUM
Gündem
Genç Aslı'nın yatırım stratejisi getiri garantili!
ADVERTORIAL
Btcrobo Aslı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da
637 YORUM
Gündem
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
500 YORUM
Gündem
Canan Kaftancıoğlu ile Ekrem İmamoğlu tokalaşmadı
Canan Kaftancıoğlu ile Ekrem İmamoğlu tokalaşmadı
473 YORUM
Gündem