İstanbul'da, oto hırsızlık çetesi çökertildi

İstanbul'da, oto hırsızlık çetesi çökertildi

Hırsızlar, yaklaşık 9 aylık hummalı bir çalışma sonrasında yakalandı.

İstanbul'da, oto hırsızlık çetesi çökertildi

İstanbul başta olmak üzere İzmir, Ankara ve Antalya'da kurumsal oto kiralama firmalarından kiralanan araçların çalındığı ihbarları üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri harekete geçti.

Çete üyelerinin belirli aralıklarla çok sayıda araç kiraladıkları, kiralamış oldukları otomobillerin GPS takip cihazlarını sökerek izlerini kayıp ettirdikleri ve bu otomobilleri Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Hatay, Aydın, Van, Bingöl, Isparta ve Kırıkkale İllerinde bulunan çete üyelerine gönderdiği belirlendi.

20 MİLYON LİRALIK VURGUN

Ayrıca araçların bir kısmını parçalayan çete üyelerinin, bunları yedek parça olarak sattıkları, diğer bir kısmını ise hasarlı otomobiller ile değiştirerek üçüncü kişilere satarak dolandırdıkları ve bu şekilde haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Çetenin, kiraladıkları lüks otomobilleri çalarak, motor ve şase numaralarını değiştirdikten sonra araçları satıp 20 milyon liralık vurgun yaptığı kaydedildi.

İstanbul da, oto hırsızlık çetesi çökertildi #1

15 İLDE OPERASYON

Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince yapılan çalışmalarda çetenin 44 şüpheliden oluştuğu ve 94 adet hırsızlık olayına karıştıkları ortaya çıkarken ekipler operasyon için düğmeye bastı.

İstanbul başta olmak toplam 15 ilde 45 adrese düzenlenen operasyonda aralarında çete liderinin Ferhat T.'nin de olduğu 44 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerin çaldıkları otomobilleri parçaladıkları depoya ait görüntülerde polis kamerasınca kaydedildi.

İstanbul da, oto hırsızlık çetesi çökertildi #2

ÇALDIKLARI OTOMOBİLLERLE İNSAN KAÇAKCILIĞI YAPTILAR

Mağdur firmalar adına bir açıklama yapan Avukat Cüneyt Hıracan, "Bir şebekenin araç kiralama şirketlerinden, araçları kiraladıklarını göstererek iade etmemesiyle başlıyor. Kiralayıp çaldıkları araçları belirli dönemlerde sınırdan geçirerek Suriye'ye geçirip terör örgütlerine sattıkları öğrenildi.

Çaldıkları araçları hurdaya çıkmış araçların şase numaralarını ekleyerek "change" adı verdikleri sistemle piyasada satmışlardır. Ayrıca çaldıkları araçlarla insan kaçakçılığı da yapmışlar." ifadelerini kullandı.

İstanbul da, oto hırsızlık çetesi çökertildi #3

9 AYLIK HUMMALI ÇALIŞMA

Avukat Hıracan, "Bin 500'e yakın otomobil bu şekilde çalınmıştır. Oto Hırsızlık Büro Amirliği'ne de teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 9 aylık hummalı bir çalışma sonrasında bu kişileri yakaladılar ve üstlerine düşeni yaptılar. Ancak hukuk sistemimizde bazı boşluklar var. Bu suçlar emniyeti suistimal olarak görülüyor. Şirketler otomobil anahtarlarını rızalarıyla verdikleri için para cezası olarak bu suçtan kurtulabiliyorlar.

Bu suç vasfının değişmesi lazım. Adalet Bakanlığıyla da bu konuyla ilgili görüşmeleriz devam etmektedir. Bir dönem gasp suçları çok fazlaydı, cezalar ağırlaştırıldıktan sonra büyük bir oranda azaldı. Eğer bu suçta nitelikli dolandırıcılık olarak görülürse bu suçlar ve yaşanan mağduriyetlerde azalacaktır." şeklinde konuştu.

Çalışmalar sırasında bulunan 24 otomobil sahiplerine teslim edilirken operasyonda gözaltına alınan 44 şüpheli Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

İstanbul da, oto hırsızlık çetesi çökertildi #4