İstanbul'da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon

İstanbul'da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon

12 bin-60 bin dolar gibi bir meblağ ile yabancı uyruklu hastalara organlarını satan kişilere aracılık yaptıkları belirlenen çeteye operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan 11 kişiden 10’u tutuklandı.

İstanbul'da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, yasadışı organ nakli ticaretine yönelik olarak çalışma başlatarak, İstanbul'da faaliyet gösteren öze bir hastanenin kayıtlarını mercek altına aldı.

Söz konusu hastanenin incelenen kayıtlarında çok fazla yabancı uyruklu kişinin sahte belge ile organ nakli yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Ekipler, şahıslara ait belgelerin incelenmesi sonucu, şahıslarla evrakların uyuşmadığını, şahısların aracılar vasıtası ile kendilerini “karı-koca” ve “abi-kardeş” olarak gösterdikleri belirlendi.

Nakil olmak için hazırlanan 3 grubun olduğu tespit edildi

Polis tarafından yapılan araştırmalarda, nakil olmak için hazırlanan 3 grubun bulunduğu belirlendi.

Emniyet ekiplerince yapılan ilk tespitte kendilerini “karı-koca” olarak tanıtan Filistin uyruklu böbrek alıcısı Y.I.A.A. isimli şahıs ile böbrek vericisi Filistin uyruklu A.F.A.A. isimli şahısların gerçekte eş olmadıkları, kendisini A.F.A.A. olarak tanıtan kadın şahsın aslında Tunus uyruklu K.M.N. olduğu belirlendi.

Bunun üzerine şüpheli şahıslar ve Y.I.A.A., gerçek eşi olan A.F.A.A. yakalanarak gözaltına alındı.

Araştırmalarda, Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z. adlı şebeke liderinin, 12 bin dolar karşılığında sahte nakil işlemlerini organize ettiği tespit edildi.

İstanbul da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon #1

Abi kardeş kılığına girdiler

Güvenlik güçlerince ikinci tespitte, kendilerini “abi-kardeş” olarak tanıtan Umman uyruklu böbrek alıcısı A.A.S.Q.A.A. ile böbrek vericisi S.A.S.Q.A.A. isimli şahısların gerçekte abi-kardeş olmadıkları, kendisini S.A.S.Q.A.A. isimli şahıs olarak tanıtan şahsın aslında Ürdün uyruklu H.H.H.A.S. olduğu ortaya çıkarıldı.

Şüpheliler, A.A.S.Q.A.A.’nın gerçek ağabeyi olan S.A.S.Q.A.A. isimli şahıs ve işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olan kocası T.S.A.Q.A.A. yakalanarak gözaltına alındı. Organizasyonlarda başrol oyuncusu yine Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z.’nin 60 bin dolar karşılığında, sahte nakil işlemlerini organize ettiği tespit edildi.

12 bin dolar karşılığında böbreğini vermek üzere anlaştılar

Operasyonun son ayağında ise Ürdün uyruklu böbrek vericisi A.A.S.B. isimli şahsın, Ürdün uyruklu bir şahıs ile 12 bin dolar karşılığında böbreğini vermek üzere anlaştığı, uygun bir alıcı için 4 gündür Esenyurt’ta bir adreste bekletildiği tespit edildiği belirtildi.

Yasadışı organ ticaretine yönelik yürütülen çalışmaların devamında A.A.S.B. isimli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

İstanbul'da, organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon VİDEO

Örgüt lideri Ürdünlü çıktı

Yapılan tüm çalışmaların sonunda, suç işlemek amacıyla kurulduğu belirlenen örgüt tarafından Türkiye’de “Organ-Doku Ticareti” suçunun işlendiği, örgüt liderinin Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z, örgüt yöneticilerinin ise Ürdün uyruklu M.T.H.B, Suriye uyruklu M.B. ile U.A. isimli Türk vatandaşı olduğu tek tek tespit edildi. Şebeke yöneticisi Suriye uyruklu M.B. ile organ verici ve alıcıları 30 Eylül’de yapılan operasyonlarda gözaltına alındı.

Yurt dışına kaçış hazırlığı yaparken yakalandılar

Bu sırada örgüt lideri Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z. ile örgüt yöneticileri Ürdün uyruklu M.T.H.B. ve U.A. isimli şahısların Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bir adreste saklandıkları ve Antalya üzerinden yurt dışına kaçış hazırlığı içerisinde oldukları belirlendi. Yapılan teknik ve fiziki takibin devamında düzenlenen operasyonda şüpheli şahıslar Isparta‘nın Keçiborlu ilçesinde yakalandı.

Yakalanan şüpheliler ile organ alış-verişindeki kişiler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

İstanbul da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon #2

10 zanlı tutuklandı

Emniyetteki işlemleri dün sona eren şüpheliler, adli makamlara sevk edildi.

İHA'nın aktardığına göre mahkemeye çıkarılan 11 şüpheliden A.A.S.Q.A.A. isimli şahıs hakkında adli kontrol hükümleri uygulanırken, örgüt lideri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 zanlı ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon #3

İstanbul da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon #4

İstanbul da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon #5

İstanbul da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon #6

İstanbul da organ ticareti yapan yabancı uyruklu çeteye operasyon #7

İlginizi Çekebilir
"Gelsin İcardi bildiği gibi"
0 YORUM
Medya
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1089 YORUM
Gündem
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
418 YORUM
Dünya Kupası
Elektrikli Araba Devine Yatırım, Geleceğe Yatırım!
ADVERTORIAL
Tesla
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
186 YORUM
Magazin