İstanbul'da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi

İstanbul'da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi

Araba kiralama adı altında 145 kişiyi yaklaşık 3 milyon lira değerinde dolandıran 22 şüpheli, polis ekiplerinin eş zamanlı operasyonuyla yakalandı.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğine bağlı ekipler, araba kiralaması sonrası çok sayıda şikayet üzerine konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Polis ekipleri, yaptıkları ilk incelemelerde benzer konuda 145 ayrı ihbar olduğunu belirledi.

GPRS SİSTEMİ İLE VERDİKLERİ ARAÇLARI TAKİP ETTİLER

Yapılan detaylı incelemelerde, benzer şekilde gelen ihbarlarda araç kiralama adı altında dolandırıcılar tarafından vatandaşların kredi kartlarından bir miktar ön provizyon bedeli çekildiği belirlendi. Araba kiralayan vatandaşın, karttan ön provizyon bedelini çektikten sonra aracı teslim ettiği ardından aracı geri almasına 3 gün kala GPRS sisteminden yerini tespit ettiği belirtildi.

İstanbul'da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi ViDEO

İstanbul da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi #1

ARABALARIN ÇİZİLDİĞİNİ SÖYLEYEREK PROVİZYON BEDELİNİ İADE ETMEDİLER

Dolandırıcıların, yerini belirlediği araçları çizerek zarar verdikleri ortaya çıktı. Dolandırıcıların, aracı teslim etmeye gelen vatandaşa aracın çizildiğini bahane ederek ön provizyon bedelini iade etmedikleri, bu şekilde 145 ayrı kişiden 3 milyon lira değerinde vurgun yaptıkları tespit edildi.

İstanbul da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi #2

22 ADRESE OPERASYON

Ekipler, 4 ay süren teknik ve fiziki takibi ardından 3 Temmuz Cuma günü sabaha karşı önceden belirlediği 22 adrese operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 22 şüpheli gözaltına alınırken, yapılan ev aramalarında 3 adet silah, 18 adet fişek, 550 adet oto kiralama sözleşmesi, 33 adet cep telefonu, 4 adet dizüstü bilgisayar, 700 bin lira değerinde senet, 6 adet post cihazı ele geçirilirdi. Şubede işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

İstanbul da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi #3

DOLANDIRILAN KİŞİ TEK TEK ANLATTI

Öte yandan bu yöntemle dolandırılan Murat Kaçak, "Projemiz için araca ihtiyacımız vardı. Bizde Türkiye'nin en önemli satış sitelerinden birine girerek bu arkadaşın telefonuna ve sitelerine ulaştık. Vergi levhası ve 100 lira istediler biz de gönderdik. Şartları belliydi 2 bin lira bloke edeceklerdi, 2 bin lira da kiralama bedeli verecektik. Toplamda 2 bin 150 lira elden verdik, bütün işlemleri resmi olacak şekilde yaptılar. Aracı aldık ama takip sisteminin bozulduğunu söyleyerek tamir için aracı bizden aldılar. 3 gün aracın tamirde olduğunu söylediler, sonra da bir daha kendilerine ulaşamadık. Polis ekiplerine teşekkür ediyoruz." dedi.

İstanbul da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi #4

İstanbul da 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi #5