İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası

İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası

Giresun'da kaybolduktan 3 gün sonra cansız bedeni bulunan 7 yaşındaki İkranur Tirsi'nin ölümüyle ilgili yargılanan amca S.T.'ye 11, hala Ayşe Çakır'a 4 yıl ceza verildi.

Türkiye'nin gündeminde uzun süre yer bulan İkranur Tirsi’nin (7) cinayetinde cezalar belli oldu.

Giresun'un Bulancak ilçesi İcilli köyü Kıran Mahallesi'nde, evinin yakınındaki bahçede geçen yıl 27 Haziran'da saat 18.00 sıralarında, 6 yaşındaki kardeşi ve kuzeniyle oynayan, Nazlı- Serdar Tirsi çiftinin kızları İkranur, büyükbaş hayvanların yanına gitti.

3 GÜN SONRA DERE KENARINDA ÖLÜ BULUNMUŞTU

İkranur geri dönmeyince, kardeşi ve kuzeni ailesine haber verdi. Çevrede arama yapan Tirsi Ailesi, kızlarını bulamayınca jandarmadan yardım istedi. Köye gelen jandarma, AFAD ve AKUT ekipleri arama çalışması başlattı.

370 hektar alanda yaklaşık 150 kişilik uzman ekibin, iz takip ve kadavra köpekleri, drone ve termal kameralarla aradığı İkranur, 3 gün sonra evlerinden 7 kilometre uzaklıktaki Salman mevkisi Adaköy Deresi’nde ölü bulundu.

HALA VE AMCA TUTUKLANDI

Jandarma ekipleri, İkranur Tirsi’nin ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında kızın dedesi, amcası ve 3 halasının da aralarında bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı. 5 kişi emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, hala Ayşe Çakır (26) ve amca S.T. (14), adliyeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden, İkranur'a yaramazlık yaptığı için tokat attığını ve ağlaması üzerine ağzını kapatarak nefessiz kalması sonucu öldürdüğünü söyleyen S.T., 'Kasten öldürme', cesedi birlikte dereye attıkları halası Ayşe Çakır ise 'Suç delillerini yok etme, değiştirme veya gizleme' suçlarından 15 Şubat 2021’de tutuklandı.

İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası #1

İDDİANAME HAZIRLANDI

Soruşturmada hazırlanan iddianamede, amcası S.T. için ‘çocuğu kasten öldürmek’ suçundan 15 yıl, hala Ayşe Çakır için ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçundan 5 yıla kadar hapis istendi. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası #2

AMCAYA 11 YIL CEZA

Giresun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti, amca S.T.’ye ‘çocuğu kasten öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezası verdi, suçun işlendiği tarihte yaşının küçüklüğü nedeniyle cezayı 11 yıla indirdi.

HALAYA İYİ HAL İNDİRİMİ

Hala Ayşe Çakır’a ise ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçundan 5 yıl hapis cezası verildi. İyi hal indirimi uygulanan halanın cezasını 4 yıl 2 aya indiren mahkeme heyeti, tutuklu bulunduğu süre göz önüne alarak tahliyesine karar verdi.

İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası #3

İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası #4

İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası #5

İkranur Tirsi cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis cezası #6