Gümüşhane'de Taşköprü Yaylası çöplüğe döndü

Gümüşhane'de Taşköprü Yaylası çöplüğe döndü

Doğa tutkunlarının uğrak noktası olan yaylada çöp yığınları oluştu. Yayla sakinleri, yaşanan manzaradan rahatsız olduklarını söyledi.

Gümüşhane'de Taşköprü Yaylası çöplüğe döndü

Gümüşhane'de 2 bin 140 rakımlı Taşköprü Yaylası'nda istenmeyen görüntüler ortaya çıktı.

Doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları, zengin flora ve faunası ile foto safari turizmi için önemli potansiyele sahip yaylada, belirlenecek tarihlerde düzenli çöp alımları yapılması isteniyor.

Doğa tutkunlarının yanı sıra yayla halkının yakındığı kötü görüntü ve kokunun da ortadan kaldırılması için çözüm üretilmesi bekleniyor.

"HER YER ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ"

Doğal güzelliklerin çöplerle kapandığını belirten yöre halkından Hüseyin Ural, "İnsanlar buraya turizm amaçlı gezmeye geliyorlar. Piknik yapıyorlar. Herkes çöpünü bir poşete, bir çuvala koyuyor. Gelip buraya çöp konteyneri soruyorlar. Burada hiçbir yerde çöp konteyneri yok. İnsanlar da çıkıyor buradan doğaya, elindeki çöpü bırakıp gidiyor. Her yer çöplüğe döndü. Birkaç yıl önce burada çöp bidonları vardı ama şimdi yok.

Gümüşhane'de Taşköprü Yaylası çöplüğe döndü ViDEO

"BURNUMUZA SÜREKLİ KÖTÜ KOKU GELİYOR"

Önüne gelen çöpünü doğaya atıyor. Sinekler oluşuyor, kötü bir koku geliyor sürekli burnumuza zaten doğada çöp yığınlarına rastlamak mümkün.

Burada yeşillikler içerisinde güzel manzaralar görmemiz gerekirken beyaz beyaz çöpler görüyoruz. Çiçek zannediyoruz ama meğer dağlardaki genellikle poşetler oluyor. Yazık günah." diye konuştu.

Gümüşhane de Taşköprü Yaylası çöplüğe döndü #1

"ÇÖPLERİMİZİ MERKEZE TAŞIYORUZ"

Yaylada çöp alımı yapılmadığını belirten Hasan Turhal, “Yaylada çöp yığını haline dönüştü birçok yer. Buradan yetkililer gelip çöp almadıkları için insanlar çöplerini dağlarda belli yerlere bırakıyor.

Çöp atacak yer yok. Kimi insanlar da çöplerini çuvallara doldurup merkezdeki çöp konteynerlerine atıyor ama herkesin arabası olmadığı için çoğu insan doğaya bırakıyor.” dedi.

Gümüşhane de Taşköprü Yaylası çöplüğe döndü #2

"SİS KALKINCA ÇÖPLER ORTAYA ÇIKIYOR"

Selahattin Mazlum ise "Burada büyük bir çöp sorunu var. Burada yaylada belirlenen bir yer var. Yasal değil ama insanlar çöplerini oraya atıyor. Kendi evimizin çöpünü genellikle çuvallarla merkeze taşıyoruz.

Burası turizm alanı. Dağlardan sis kalktığı zaman atılan çöpler ortaya çıkıyor. Bu güzel ve eşsiz manzaraya bu görüntüler yakışmıyor. Buraya yetkililer gelip çöp almıyorlar." diye konuştu.

Gümüşhane de Taşköprü Yaylası çöplüğe döndü #3