Eski icra müdürüne zimmete para geçirmekten 32 yıl hapis

Eski icra müdürüne zimmete para geçirmekten 32 yıl hapis

Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunma yapan zanlı, "Savcılık sağlıklı bir şekilde denetim yapsaydı" dedi.

Eski icra müdürüne zimmete para geçirmekten 32 yıl hapis

Eskişehir 6'ncı İcra Müdürü Sedat D., yılbaşında yapılacak denetimlerden önce geçen aralık ayında firar ederek ortadan kayboldu. Bir yakınını avukata gönderen Sedat D., zimmetine para geçirdiğini ve miktarın tespit edilerek, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini söyledi.

İSTANBUL'DA EV KİRALAYIP SAKLANDI

Avukatın, savcılığa ihbarda bulunmasıyla başlatılan soruşturma sonunda Sedat D. ve kardeşleri Hasan Hüseyin ile İmdat D.’nin (42), İstanbul’da kiraladıkları bir evde saklandığı tespit edildi.

MÜDÜR VE 2 KARDEŞİ YAKALANDI

''Zimmet'' soruşturması kapsamında Eskişehir ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Bağcılar’daki eve baskın yaptı. Sedat D. ve 2 kardeşi gözaltına alındı. Evli ve 2 çocuk babası Sedat D. ile İmdat D. tutuklandı, Hasan Hüseyin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

DAVA AĞIR CEZA'DA GÖRÜLDÜ

Sanık Sedat D. hakkında Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne ''zimmet''ten, kardeşleri hakkında da ''suça yardım etmek''ten dava açıldı. Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar eski icra müdürü Sedat D. ile kardeşi İmdat D. ve tutuksuz sanık diğer kardeş Hasan Hüseyin D. (36) katıldı.

"PARAYI TOPARLAYIP İADE EDECEKTİM"

Avukatların da hazır bulunduğu duruşmada, son savunmalarını yapan sanıklardan Sedat D., samimi itiraflarda bulunduğunu ve parayı yerine koyma amacında olduğunu ifade ederek, “Samimi ikrarda bulundum. Amacım paranın tamamını toparlayıp, iade etmekti. Bu amaçla yurt dışına çıkmıştım. Fakat parayı toparlayamadım. Başka kimsenin de zarar görmesini istemediğim için avukatım aracılığı ile bu suçu işlediğime ilişkin bildirimde bulundum. Benim kaçmak gibi bir niyetim yoktu. Kardeşlerim olan diğer sanıkların bu suça iştirakleri söz konusu değildir. Olayın ayrıntısından haberleri yoktu.” dedi.

ZİMMETİNE PARA GEÇİRİP, SAVCILIK DENETİMLERİNİ ELEŞTİRDİ

Savunmasında savcılık denetimlerini eleştiren Sedat D., “Savcılık tarafından sağlıklı bir şekilde denetim yapılsaydı, olay ortaya çıkardı. Dolayısıyla nitelikli zimmet suçu yoktur. Benim düzenlemiş olduğum reddiyat makbuzları zimmet suçunun yasal unsurudur, ayrı bir suçu oluşturduğu kanaatinde değilim. Soruşturma makamlarına samimi olarak beyanda bulundum, gerekli açıklamaları yaptım. İade etmiş olduğum ve ulaşılmasını sağlamış olduğum maddi değerler de nazara alınarak, etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını düşünüyorum. Hatamı kabul ediyorum, pişmanım, ben aslında bu zararı gidermek istiyorum ama cezaevinde olduğum için zarar gideremiyorum. Bunu mahkemenin takdirine sunuyor ve zararın giderilebilmesi için tahliyemi talep ediyorum.” diye konuştu.

32 YIL HAPİS CEZASI

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanık Sedat D.'ye ''zimmet ve resmi belgede sahtecilik'' suçundan 32 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Tutuklu yargılanan kardeşi İmdat D. de ''zimmet suçuna yardım etmek'' suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanık Hasan Hüseyin D. ise beraat ettirildi.