Diyarbakır'da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı

Diyarbakır'da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı

'Bayrama özel devletten bin lira sosyal destek başvurusu için indir, kur ve yükle' mesajlı linki tıklayan kadın, bankada biriktirdiği 4 bin 500 liradan oldu.

Diyarbakır'da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Gurbet S., cep telefonuna gelen bir mesaj ile dolandırıcıların hedefi oldu.

Mesajdaki "Bayram'a özel devletten bin lira sosyal destek başvurusu için indir, kur ve yükle" yazılı linki tıklayan Gurbet S., e-devlet hesabına yönlendirildi.

E-devlet hesabında böyle bir şeyin olmadığını gören Gurbet S., daha sonra hesabından çıktı.

4 BİN 500 LİRASINDAN OLDU

Gece yarısı telefonuyla oynayan kadın, telefonun birden kapandığını ve bir gün boyunca kapalı kalıp açılmadığını ileri sürdü. Telefonuna format attıktan sonra telefonunu açan Gurbet S., hesabını kontrol edince hayatının şokunu yaşadı.

Çocuğunun geleceği için biriktirdiği 4 bin 500 lirasından olduğunu öğrenen Gurbet S., karakolun ve bankanın yolunu tuttu. Şikayetçi olan talihsiz kadın, yetkililerin ve bankanın kendisine yardımcı olması çağrısında bulundu.

Diyarbakır da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı #1

"AYNI MESAJ REHBERİMDEKİ HERKESE GİTMİŞ"

25 yaşındaki Gurbet S., “Güvenilir bir site olduğunu düşündüm. Direkt e-devlet şifremi girdim. Orada birkaç şey çıktı anlamadım. Direkt pandemi sayfasına girdim. Ondan sonra olumsuz bir cevap alınca kapattım telefonu. Ondan sonra telefonumu hiç kurcalamadım. Gece saat 02.00 sularında telefonla uğraşırken, telefonum birden kapandı. Açmaya çalıştım, açılmadı. Ben şarjı bitmiştir diye kapattım. Sabah olunca telefonumu şarja taktım, şarj da almadı ve telefonum çok ısınmıştı. Bir gün boyunca telefonum kapalıydı. Kapalıyken bana gelen mesaj rehberimdeki herkese giden kişilerin de rehberine gönderilmiş.” dedi.

"İŞLERİNDE USTA OLMUŞLAR"

Telefonuna format attığını söyleyen Gurbet S., "Telefonumu açınca direkt ilk işim hesabıma girmek oldu. E-devlete girdim, hiçbir şey olmamış, param duruyor. Direkt banka hesabıma girdim. Orayı açınca hesabımda para kalmadığını gördüm. 4 bin 500 lira civarında bir param vardı orada. Bankayı aradım hemen kart işlemleri yaptım, iptal ettim. Hemen polisi aradım, polis beni emniyet müdürlüğüne yönlendirdi. Oraya gittim, polisler dilekçe işlemleri yapıp, sorguya aldılar. Bankaya gittim orada dilekçe verdim. Banka ise bana zaman verdi. '1 ay, birkaç ayda sürebilir' dedi bu soruşturmanın. Beklemedeyim, bu para benim çok önemli, çocuğumun geleceği için biriktiriyordum. Vatandaşlara çağrım, herhangi bir mesaja itibar etmesinler, televizyonda bir şey çıkmadığı sürece bu tür şeylere inanmasınlar, dolandırıcılar var. İşlerini ustalıkla yapıyorlar.” diye konuştu.

Diyarbakır da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı #2

Diyarbakır da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı #3

Diyarbakır da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı #4

Diyarbakır da telefonuna gelen mesajla dolandırıldı #5