Denizli'de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon

Denizli'de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon

İş adamlarının da bulunduğu 50’den fazla kişinin uygunsuz görüntülerini çeken çetenin üyeleri, JASAT ekiplerinin şantaj pazarlığının yapıldığı kafeye düzenlediği operasyonla yakalandı.

Denizli'de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon

Denizli'nin Honaz ve Pamukkale ilçelerinde, iş adamlarına yönelik şantaj yapan çeteye operasyon düzenlendi.

Kentte bir grubun, sosyal medya siteleri üzerinden tanıştıkları aralarında iş adamlarının da bulunduğu kişilerle irtibata geçerek, bir süre görüştükten sonra güvenlerini kazanıp buluştukları belirlendi.

UYGUNSUZ GÖRÜNTÜLERİ KAYDEDİLDİ

Şahısların, belirlenen yerlere daha önceden gizli düzenek kurarak uygunsuz görüntüleri kayıt altına aldıkları ve kayıt altına aldıkları, bu görüntüleri müştekilerin ailelerine göstermekle ve sanal ortamda yayınlamakla tehdit ettikleri ortaya çıktı.

Denizli'de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon ViDEO

Denizli de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon #1

GÖRÜNTÜLER KARŞILIĞINDA PARA İSTEDİLER

Görüntüleri silme veya geri verme karşılığında yüklü miktarda para istedikleri belirlenen şantaj çetesinin çökertilmesi için jandarma tarafından düğmeye basıldı.

JASAT OPERASYON YÜRÜTTÜ

Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı Honaz ve Pamukkale İlçe Jandarma Komutanlıkları ile jandarmanın dedektifleri olan Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) tarafından başlatılan geniş çaplı araştırmada, şantaj ve tehdit olayını gerçekleştiren 2 şüpheli tespit edilerek, fiziki ve teknik takip başlatıldı.

Denizli de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon #2

KAFEYE BASKIN YAPILDI

Tespit edilen şüphelilerin ellerinde bulunan görüntüler karşılığında mağdur bir işadamı ile buluşma sağlayacakları ve elinde bulunan görüntüleri vererek karşılığında para alacakları bilgisinin alınması üzerine, buluşma noktası olarak belirlenen kafeye baskın yapıldı.

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Elindeki görüntüleri göstererek işadamıyla pazarlık yapmakta olan şüpheliler, uygunsuz görüntüleri bulundurdukları dijital materyallerle birlikte JASAT timlerince suçüstü yakalandı.

Denizli de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon #3

MAĞDURLARIN EVLERİNE GİDİP BASKI YAPTILAR

İş adamları ve diğer mağdurların uygunsuz görüntülerini çekerek şantaj yapan ve karşılığında tehditle para isteyen Sezer A. (30) ve Şükrü T. (32), gözaltına alınarak Honaz İlçe Jandarma Komutanlığına getirildi. Yapılan GBT sorgusunda Sezer A.’nın 8, Şükrü T.’nin ise 7 suç kaydının olduğu ortaya çıktı.

Benzer suçlardan daha önceden de kayıtları bulunan şüphelilerin, mağdurların ikamet ettiği evlerin tespitini yaptıkları ve bu evlere giderek binanın resimlerini çektikleri, aileleri üzerinden baskı kurarak bu şekilde talep ettikleri parayı almaya yönelik psikolojik baskı oluşturdukları tespit edildi.

Denizli de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon #4

50'DEN FAZLA KİŞNİN GÖRÜNTÜSÜ BULUNDU

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi neticesinde, olay ile ilgili mağdur sayısının daha da artabileceği, yapılan ilk incelemede çetenin evinde ele geçirilen materyallerde 50’den fazla kişiye ait görüntülerin yer aldığı ifade edildi.

Denizli de uygunsuz görüntülerle iş adamlarına şantaj yapan çeteye operasyon #5