Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı

Kahramanmaraş'ta tarihi eser kaçakçılarına düzenlenen operasyonda, bir kahvehanedeki çöp kutusuna gizlenmiş, 2 bin 300 yıllık Helenistik döneme ait 88 sikke ile 2 heykel bulundu.

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı

Karacaoğlan Mahallesi'ndeki bir kahvehanede çalışan M.K.'nin kaçak kazı yaparak tarihi eser aradığı bilgisin ulaşan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüpheliyi takibe aldı. Polis, bugün öğle saatlerinde M.K.'nin çalıştığı kahvehaneye operasyon düzenlendi.

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #1

TARİHİ ESERLER, ÇÖP KUTUSUNDAN ÇIKTI

Kahvehaneyi didik didik arayan polis, masanın altındaki bir çöp kutusunda siyah poşet ele geçirdi. Poşetin içerisinden 2 bin 300 yıllık Helenistik döneme ait olduğu değerlendirilen 88 sikke ile 2 küçük heykel ele geçirildi.

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #2

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tarihi eserlere el koyan polis, M.K.'yi gözaltına aldı. Emniyete götürülen M.K., sorgusunda tarihi eserlerin bir kısmını kazı yaparak çıkardığını, bir kısmını da B.K. ve V.D.'den aldığını ileri sürdü. Bunun üzerine çalışmalarına genişleten ekipler, 2 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

3 şüphelinin emniyetteki sorgularının devam ettiği, ele geçirilen tarihi eserlerin ise Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü'ne teslim edileceği belirtildi.

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #3

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #4

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #5

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #6

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #7

Çöp kutusundan 2 bin 300 yıllık tarihi eser çıktı #8