Bursa'da üvey anne cinayeti 20 yıl sonra ortaya çıktı

Bursa'da üvey anne cinayeti 20 yıl sonra ortaya çıktı

Kendini çatı katında astığı belirlenen Emine Ünal'ın davasında, yeni gelişmeler yaşandı. 20 yıl sonra davada, cinayeti evlatlık İshak Ünal işlediği belirlendi ve evlatlık müebbet hapis cezası aldı.

Bursa'da vicdansız üvey evladın, bir anneye yaptığı seneler sonra ortaya çıktı ve olay yürek burktu.

1999 yılı Şubat ayında gerçekleşen cinayet, seneler sonra gün yüzüne çıktı.

UZUN SÜRE HABER ALAMIYORDU DİYE MUDANYA'YA GİTTİ

Bursa'da oturan 39 yaşındaki İshak Ünal, küçük yaşta kendisini yurttan alıp nüfusuna geçiren üvey annesi Emine Ünal'dan uzun süredir haber alamadığını belirterek, teyzesinin oğlu ile Mudanya'ya gitti.

İNTİHAR ETTİĞİ İÇİN TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

İshak Ünal, evde Emine Ünal'ın imzasıyla yazılı intihar notunu görünce, teyzesinin oğlu ile birlikte çıktığı çatı katında, Emine Ünal'ın asılı cesediyle karşılaştı.

Polise haber veren İshak Ünal, intihar notunu da görevlilere teslim etti. Cumhuriyet Savcılığı'nca yapılan inceleme sonucu, intihar ettiği belirtilen Emine Ünal'ın ölümüyle ilgili olarak takipsizlik kararı verildi.

"ANNEMİ ETER ALIP BAYILTACAĞIM"

Olaydan 14 yıl sonra İshak Ünal'ın arkadaşı olan İ.C.A., radyoda duyduğu bir cinayet haberinin ardından yanındaki arkadaşına Emine Ünal'ın, daha önce "Annemi eter alıp bayıltacağım. Daha sonra da öldüreceğim." diyen İshak Ünal tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

EMEKLİ POLİS BABASINA DURUMU ANLATTI

İ.C.A., İshak Ünal'ın cinayet sonrası arkadaşları olan S.Ş. ile birlikte cesedi asansöre koyarak çatı katına taşıyıp, burada olaya intihar görüntüsü verdiklerini, intihar notunu ise Emine Ünal'ın yazmadığını öne sürdü. İ.C.A.'nın olayı anlattığı arkadaşı, durumu emekli olan polis babasına anlattı.

2 ŞÜPHELİ ADLİYEYE ÇIKARILDI

Emekli polis memurunun, oğlunun anlattıklarını polise bildirilmesi üzerine İshak Ünal ile arkadaşı S.Ş. polis tarafından gözaltına alındı. Yapılan sorgulamalarında suçunu kabul etmeyen 2 şüpheli, adliyeye çıkarıldı.

GERÇEK ORTAYA ÇIKINCA MÜEBBET ALDI

İshak Ünal tutuklanırken, 'Cinayete yardım ve yataklık' etmekle suçlanan S.Ş. ise bu suçun zaman aşımına girmesi dikkate alınarak savcılık tarafından serbest bırakıldı. Hakkında "tasarlayarak yakın akrabayı öldürme suçundan" 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan Ünal, son kez hakim karşısına çıktı.

Son savunmasında suçu yine kabul etmeyen Ünal, üvey annesinin intihar ettiğini ileri sürdü. Mahkeme, avukat savunmalarının da ardından 20 yıl önce işlenen cinayet için kararını verdi. Ünal, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.