Bursa'da HES, 3 ayda kırmızıya döndü

Bursa'da HES, 3 ayda kırmızıya döndü

Vaka sayılarının arttığı Bursa'da Hayat Eve Sığar uygulaması kırmızı rengine büründü. Vatandaşlar, tedbirlerin sıklaştırılmasından yana olduklarını söyledi.

Bursa'da HES, 3 ayda kırmızıya döndü

Bursa’da koronavirüs vakaları, son 3 ayda artış gösterdi.

Vaka sayısındaki artış, HES uygulamasına da yansıdı. Uygulamadan 3 ay önce alınan risk haritası görüntüleri ile kasımın risk haritası görüntüleri arasında büyük fark olduğu görüldü.

Kentin 3 ayda bütün ilçeleri kırmızıya boyanırken, özellikle denize kıyısı bulunan Mudanya ve Gemlik’teki artış dikkati çekti.

DOLULUK ORANI YÜZDE 80'İ AŞTI

Çekirge Devlet Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yoğun bakım servislerinde doluluk oranları ise yüzde 80’i aştı. Bursalılar, kentte vaka artışının yansıdığı haritaları gördüğünde tepkilerini dile getirdi.

Bursa'da HES, 3 ayda kırmızıya döndü VİDEO

"VAKA SAYISINDAKİ ARTIŞA ŞAŞIRMIYORUM"

Kentte yaşayan Alper Bilici, "Bunun önüne geçmenin çok yolu var. Caydırıcı denetlemeler yapılması lazım. Ben Mudanya’da oturuyorum. Giderken, gelirken minibüsleri denetliyorlar; ayakta yolcu var mı, diye. Ama sadece ayakta yolcu taşınınca mı bulaşıyor? Trenler, belediye otobüsleri dolu, sadece minibüslerde bulaşmıyor bu illet. Vaka sayısındaki artışa şaşırmıyorum. Daha ağır yaptırımlar uygulanmalı.” dedi.

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #1

"TEK YOL KARANTİNA UYGULAMAK"

Mehmet Özgür ise "Bursa bir sanayi kenti. Her yer fabrika ve çok sayıda fabrika çalışanı var. Hal böyle olunca sürekli bir kalabalık da oluyor kentte. Hastalık ister istemez bulaşıyor. Ben de geçirdim bu hastalığı. Fabrikalar çalışmak zorunda. Tüketim varken üretimi durduramayız. Vaka artışlarını önlemenin tek yolunun, karantina uygulamak olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #2

"KURALLARA UYUN DİYEN BİLE UYMUYOR"

Vaka sayılarındaki artışa üzüldüğünü belirten Pınar Tabu da "Ben kurallara uyun, diyenlerin bile kurallara uymadığını görüyorum bazen. Güzel örnek olmuyoruz. Ben elimden geldiğince uymaya çalışıyorum. Şu anki artış gerçekten kötü." dedi.

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #3

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #4

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #5

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #6

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #7

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #8

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #9

Bursa da HES, 3 ayda kırmızıya döndü #10