Balıkesir'de dedesi,  Çin'den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı

Balıkesir'de dedesi, Çin'den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı

5 yıl boyunca koronavirüs tedbirleri nedeniyle oğlunu, gelinini ve torununu göremeyen Abdullah Tan, ilk kez gördüğü torununu mehter marşı ile karşıladı.

Balıkesir'de dedesi,  Çin'den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı

Balıkesir’in Edremit ilçesinden çıkıp çalışmak için Çin’e giden Deniz Tan, gönlünü bir Çin kızına kaptırdı.

2017 yılında Wen Xiu Jiang isimli Çinli kadınla evlenen Deniz Tan, koronavirüs nedeniyle 5 yıl boyunca ülkeye geri dönemedi.

Deniz Tan’ın babası Abdullah Tan, 5 yılın ardından oğlunu, gelinini ve 4 yaşındaki torunu Bulut’un gelişini büyük bir heyecanla beklemeye başladı.

Baba Tan, Atatürk Mahallesi'nde, TOKİ konutlarındaki evlerinin önünde çocuklarının içinde bulunduğu aracın görünmesiyle oğlu, kızı, eşi Meliha ve gelini ile davul zurnayla çalınan müzikler eşliğinde halay çekip oynadı.

“Oğluma sürekli ağladığı zaman mehter marşını söylüyordum”

AA’nın haberine göre; salgınının etkisini kaybetmesiyle 5 yıl aradan sonra memleketine gelen Deniz Tan, Çin'deyken oğluna sürekli Türk kültürünü ve Türkçeyi öğretmeye çalıştığını söyledi.

Türküleri pek bilmediğini ancak mehter marşını iyi bildiğini belirten Tan, "Oğluma sürekli ağladığı zaman mehter marşını söylüyordum, şimdi oğlum da onu söylüyor kendi kendine. Türk kültürü olarak mehter marşını biliyor. Babam da onun için böyle bir şey hazırladı herhalde. Bana da sürpriz oldu." dedi.

Balıkesir de dedesi,  Çin den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı #1

“Değişik bir his oldu benim için”

Mehterli karşılamayı görünce şaşırdığını ifade eden Tan, şunları kaydetti:

"Normalde babam biraz mütevazı bir adamdır ama bu çok hoşuma gitti. Bayağı şaşırdım. Güzel oldu ve eşim de şaşırdı. Oğlumuz olduktan sonra sürekli videolu konuşuyorduk telefonla. Tabii video ile konuşmak farklı, kucaklamak farklı bir şey. Ondan dolayı bence babam da çok mutlu olduğu için, çok heyecanlı olduğu için böyle bir şey hazırladı. Öyle düşünüyorum. Ben de bundan dolayı mutlu hissediyorum. Değişik bir his oldu benim için."

Balıkesir'de dedesi,  Çin'den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı VİDEO

“İkinci bir düğün gibi oldu”

Çinli gelin Wen Xiu Tan da karşılamanın kendisi için çok güzel bir sürpriz olduğunu belirterek, "Benim için ikinci bir düğün gibi oldu. 5 yıl sonra Türk kültürünü tekrar yaşadığım için çok mutluyum." şeklinde konuştu.

Balıkesir de dedesi,  Çin den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı #2

“Yaklaşık 4 yıllık bir özlem var”

Baba Abdullah Tan ise Aralık 2019'da dünyaya gelen torununu görmek için Çin'e gitmek üzere uçak biletini aldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"2020 ocak ayında bu pandemi başlayınca, pandemi şartlarından dolayı gidemedik. Yaklaşık 4 yıllık bir özlem var. Bu özlem kelimelerle anlatılmaz."

Balıkesir de dedesi,  Çin den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı #3

“Torunumu ilk defa kucağıma aldığımda o duygu başkaydı”

Çocuklarının gelmek için şartları zorladıklarını ve Çin'deki koronavirüs kurallarının devam ettiğini aktaran Tan, mutluluğunu anlatmaya hiçbir şeyin yetmediğini söyledi.

Bu mutluluğunu mehter marşı çaldırarak yaşamak istediğini ifade eden Tan, "Temenni ederim bu mutluluğumuz bir daha bozulmaz. Sık sık görüşürüz. İstediğim zaman ben gideyim, onlar istediği zaman rahatça gelsinler. Çok zor şartlar altında ve özlemle geçirdiğimiz 4 yıl çok kötüydü. Torunumu ilk defa kucağıma aldığımda o duygu başkaydı. Onun tarifi yok." şeklinde sözlerini tamamladı.

Balıkesir de dedesi,  Çin den gelen torununu mehter marşı ile karşıladı #4

İlginizi Çekebilir
6 yaşındaki çocuğun istismarı iddiaları Türkiye'nin gündeminde
6 yaşındaki çocuğun istismarı iddiaları Türkiye'nin gündeminde
1604 YORUM
Gündem
Bu kripto para onun hayatını değiştirdi!
ADVERTORIAL
CoinPro
Türkiye'de petrol üretiminde hedef dışa bağımlılıktan kurtulmak
Türkiye'de petrol üretiminde hedef dışa bağımlılıktan kurtulmak
648 YORUM
Gündem
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e EYT'de yaş sınırı soruldu
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e EYT'de yaş sınırı soruldu
814 YORUM
Ekonomi
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş eden polisin ifadesi
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş eden polisin ifadesi
1021 YORUM
3. Sayfa