Aylin Sözer'in katili Kemal Ayyıldız hakkında iddianame

Aylin Sözer'in katili Kemal Ayyıldız hakkında iddianame

Maltepe'de yaşayan öğretim üyesi Aylin Sözer'i yakarak öldüren Kemal Ayyıldız hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 35 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Aylin Sözer'in katili Kemal Ayyıldız hakkında iddianame

İstanbul'da bulunan özel bir üniversitede öğretim üyesi olan Aylin Sözer, geçtiğimiz aralık ayında erkek cinayetine kurban gitmişti.

Eski sevgili Kemal Ayyıldız, Aylin Sözer'i Maltepe ilçesindeki evinde boğazından bıçaklayıp, yakarak vahşice katletmişti.

Türkiye'nin gündemine oturan olay sonrası gözaltına alınan 32 yaşındaki katil Kemal Ayyıldız, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

"UYUŞTURUCUNUN ETKİSİNDEYDİM"

Ayyıldız, hakimlikteki sorgusunda, son 3-4 aydır metamfetamin adlı uyuşturucu maddeyi kullandığını belirterek, "Zihnim yerinde değildi." demişti.

Aylin Sözer in katili Kemal Ayyıldız hakkında iddianame #1

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayyıldız hakkındaki yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, sanık Ayyıldız'ın "tasarlayarak, bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme suçundan" ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmesi istendi.

Ayyıldız'ın, ayrıca "silahla konutta nitelikli yağma" suçundan 10 yıldan 15 yıla, "mala zarar verme" suçundan 8 aydan 6 yıla, "banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması" suçundan 9 aydan 4 yıl 6 aya, "bina veya eklentileri içinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında nitelikli hırsızlık" suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İNDİRİM UYGULANMAMASI İSTENDİ

Ayyıldız hakkında haksız tahrik nedeni oluşturan davranışlar tespit edilemediğinden verilecek cezada haksız tahrik indirimi uygulanmaması öngörülen iddianamede, sanığa verilecek cezada takdiri indirim hükümlerinin de uygulanmaması istendi.

IBAN GÖNDEREN KİŞİYE DE HAPİS TALEBİ

İddianamede, sanık Murat D.'nin de olay günü Ayyıldız'a IBAN numarası göndererek, "banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçuna teşebbüs" ettiği gerekçesiyle, 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Hazırlanan iddianame, değerlendirilmek üzere Anadolu 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Aylin Sözer in katili Kemal Ayyıldız hakkında iddianame #2

CİNAYETTEN SONRA SÖZER'İN ASİSTANINDAN PARA İSTEDİ

Öte yandan polisin yaptığı incelemede Ayyıldız'ın, cinayeti işledikten sonra Aylin Sözer'in asistanına onun cep telefonundan mesaj atarak, hesabına göndereceği parayı nakde çevirip kuryeyle kendisine getirmesini istediği, bundan şüphelenen asistanın ise aradığı Sözer'in telefonu açmaması üzerine maktulün kız kardeşi Nihal Sözer'e ulaştığı anlaşılmıştı.

Nihal Sözer'in daha sonra ablasının evine gittiği ve kapının açılmaması üzerine polise haber verdiği öğrenilmişti. Ayyıldız'ın, asistandan para alamaması üzerine Aylin Sözer'in banka hesabına girip erkek kardeşinin hesabına 260 bin lira EFT yaptığı, bankanın ise yüksek meblağ nedeniyle Aylin Sözer'i aradığı, ancak telefonu açmaması üzerine EFT'yi askıya aldığı belirlenmişti.

Aylin Sözer in katili Kemal Ayyıldız hakkında iddianame #3

Aylin Sözer in katili Kemal Ayyıldız hakkında iddianame #4