Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı

Koçarlı’da ikamet eden 71 yaşındaki kanser hastası İhsan Keçeli, koronavirüs korkusuyla tedavisini ihmal etti. Ameliyata alınan Keçeli’nin böbreği, idrar kesesi ve prostatı alındı.

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde 2 yıl önce kansere yakalanan 71 yaşındaki İhsan Keçeli, koronavirüs nedeniyle hastaneye gitmeye çekindi.

Keçeli tedavisini ihmal edince, sağ böbreğindeki kanserli hücreler önce idrar kesesine ardından da prostata yayıldı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan başarılı operasyonla Keçeli'nin aynı operasyonda sağ böbreği, idrar kesesi ve prostatı doku bütünlüğü bozulmadan alındı.

“HASTANEYE GİTMEYE KORKTUM”

Sağlığına kavuşan Keçeli, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs nedeniyle hastanelere girmeye korktum. Bu korku nedeniyle tedaviyi ihmal edince kanser ilerledi. Çocuklarım İzmir'de olduğu için bu hastaneye geldim. Kanamalarım vardı. Allah razı olsun hepsini yok ettiler.”

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı ViDEO

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı #1

“TEDAVİ GECİKTİ FARKLI SIKINTILAR OLUŞTU”

Babasının tedavisinin geciktiğini belirten Hasan Hüseyin Keçeli ise şu sözleri kaydetti:

“Pandemi genel olarak kanser vakalarının tedavisini geciktirdi. Özellikle de kapanma döneminde kanser hastaları çok zorlu bir süreçten geçti. Bu nedenle tedavi gecikti ve farklı sıkıntılar oluştu. Bu tedavide moral çok önemli, babamın korkuları da vardı. Babamızın bir an önce tedavi olması için gayret gösterdik. Doktorlarımız çok ilgilendi. Şu an durumu iyiye gidiyor.”

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı #2

“CERRAHİ OLARAK ÇOK ZOR BİR İŞLEMDİ”

İhsan Keçeli'ye yapılan ameliyatın riskli olduğunu ancak ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi bir komplikasyonla karşılaşmadıklarını ifade eden İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yiğit Akın, hastanın 6 günde sağlığına kavuştuğunu, taburcu olmasının planlandığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Hastamızı genel anesteziyle uyutmadık. Belden uyuşturmayla yaklaşık 1,5 saatte ameliyatını tamamladık. Bir bütün halinde idrar kesesini, prostatını ve sağ böbreğini almak zorunda kaldık. Etraftaki lenf bezelerini de temizledik. Cerrahi olarak çok zor bir işlemdi.

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı #3

“İDRAR YOLUNU DIŞARIYA VERDİK”

Bu ameliyat sıklıkla yapılan bir ameliyat değil. İleri bir cerrahi tecrübeye ihtiyaç var. Hastamızın üriner sisteminin neredeyse yüzde 50'sinden fazlasını çıkartmış olduk. Başarılı bir şekilde idrar yolunu dışarıya verdik. Bundan sonra takibe devam edilecek. İdrar kesesi ve böbreği alındığı için idrar yolunu dışarıya vermek zorunda kaldık. Herhangi bir fiziksel arıza olmadan hem günlük fiziksel aktivitelerine devam edebilir hem de günlük işlerini gerçekleştirebilir. Bununla ilgili eğitim de verdik.”

“4 AY ÖNCE AMELİYAT ÖNERMİŞTİK”

Ürolojik kanserlerin düzenli takip ve erken müdahale gerektirdiğini ifade eden Prof. Dr. Yiğit Akın, en ufak bir şikayette uzmana başvurulmasını önererek şunları söyledi:

"Ürolojik kanserler bazı öngöremeyeceğimiz işlere yol açabilir. Bazıları karşılaşabileceğimiz en kötü türlerdir. Yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalar bunu bize gösteriyor. Hastalarımız için bir sloganımız var; 'Kanser sonunuz olmasın' diyoruz. En ufak şikayetinizde mutlaka konunun uzmanına başvurulmasını öneriyoruz. Bu hastamıza da yaklaşık 4 ay önce ameliyat önermiştik. Fakat şehir dışından gelmesi ve pandemi nedeniyle süreç istediğimiz gibi ilerlemedi. Daha önceden hastaya kemoterapi verildiği için ona güvendi ve kanserden kurtulmayı umdu. Ama ürolojik kanserler ummadık sonuçlara neden olabilir. Kemoterapiye rağmen ilerleme olabilir. Yaptığımız ameliyat bir kurtarma ameliyatından çok radikal bir işlem oldu.”

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı #4

Aydın’da koronadan korkup tedaviyi erteleyince kanser organlarına yayıldı #5

İlginizi Çekebilir
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
546 YORUM
Gündem
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
154 YORUM
Magazin
Evde, ofiste, tatilde her yerde paranı ikiye katla
ADVERTORIAL
CoinPro
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
121 YORUM
Magazin
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
392 YORUM
Gündem