Antalya'daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü

Antalya'daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü

Antik dönemden itibaren define için tahrip edilen mezarlara bir yenisi daha eklendi. Defineciler 2 bin 500 yıllık mezara patlayıcıyla zarar verdi.

Antalya'daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü

Antalya'nın Elmalı ilçesi, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği ilçede gün yüzüne çıkarılan birçok eser bulunuyor.

İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Armutlu Mahallesi'nde bulunan kaya mezarlar da tarihi eserler arasında yer alıyor.

MEZARLAR TERK EDİLMİŞ HALDE

Likya dönemine ait olan ve tarihi 2 bin 500 yıl öncesine dayanan kaya mezarlar, kaderine terk edilmiş durumda.

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #1

Antalya'daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü VİDEO

ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

Mahalledeki 6 kaya mezarının hepsi tahrip edilmiş ve üzerlerine yazılar yazılmış. Zamana meydan okuyan mezarların bulunduğu alanlar ise çöplüğe dönmüş durumda. Kaya mezarlarının hepsinde, tarihin farklı dönemlerindeki define avcıları tarafından açılmış delikler bulunuyor.

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #2

YERLEŞİM YERİ İNŞA EDİLDİ

Yakın zamanda ise bir defineci tarafından mezarın girişi patlayıcıyla patlatıldı ve tarihi mezar zarar gördü. Yamaçtaki başka bir kaya mezarın üzerine ise yerleşim yerlerinin yapıldığı görüldü.

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #3

"TAHIL AMBARLARI KAYA MEZARLARIN YANSIMASI"

Elmalı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü arkeolog Durmuş Altan, Armutlu çevresinde detaylı bir çalışma ve yüzey araştırması yapıldığını, çok ciddi kalıntıların ortaya çıkacağını söyledi. Altan, “Burada M.Ö. 4'üncü yüzyıla tarihlenen 6 kaya mezarı var. Bunlardan 4'ü Likya dönemine tarihleniyor ve ahşap formlarda. Günümüzde kullandığımız tahıl ambarları kaya mezarlarının bir yansımasıdır. Diğer 2'si de yalın bir şekilde yapılmıştır." dedi.

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #4

"DETAYLI ÇALIŞMA İLE YERLEŞİM YERİ ÇIKACAĞININ İZLERİ VAR"

Likya bölgesinin çok geniş bir bölge olduğunu, Armutlu'nun bu bölgelerin içerisindeki önemli alanlardan biri olduğunu belirten Altan, “Bu bölgede detaylı bir çalışma yapılırsa zaten 6 kaya mezarı değil çok daha büyük bir yerleşim yeri olacağının izleri var. Bu kadar muntazam, bu kadar güzel kaya mezarlarının yapılması demek burada ciddi bir yerleşim yeri olduğuna örnektir. Kaya mezarı olan yerde bir akropol, yerleşim yeri, yaşam alanı ve ibadethanesi var. Bunlar şu anda araştırılmadığı için şu anda görebileceğimiz sadece 6 kaya mezarı yer alıyor." diye konuştu.

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #5

"EN BÜYÜK SOYGUN BİZANS'TA BAŞLIYOR"

Tarihi kalıntıların bulunduğu her bölgede talan edilmiş mezarlarla karşılaştıklarını söyleyen Altan, “Buradaki mezarlarda da benzer durumlar var. Hatta yakın zamanda mezarın birini patlatmaya çalıştılar. Definecilerin şöyle bir hayal gücü var. Günümüz teknolojisiyle bile yapamadığımız bu kayaların içerisinde altın veya heykel koyulduğunu düşünüyorlar. Kesinlikle böyle bir şey yok. Bunları bulabilmek için patlatıp arkeolojik eserlere zarar veriyorlar. Bu tahribatlar antik dönemde de yapılıyor. En büyük soygun aslında Bizans'ta başlıyor. Bu mezarların çoğu aslında günümüzdeki insanlar tarafından değil antik dönemden itibaren tahrip edilmiş. Maalesef günümüzde de tahrip edilmeye devam ediyor. Bunlar bizim kültür varlıklarımız. Bunları koruyup gelecek nesillere aktaralım." dedi.

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #6

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #7

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #8

Antalya daki definecilerin zarar verdiği tarihi mezarlar çöplüğe döndü #9