Afyonkarahisar'da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü

Afyonkarahisar'da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü

Bolvadin ilçesinde uzun yıllardır iki mahallede yaşanan yüzey deformasyonları ve topraklardaki yarıklar, Konya depremi sonrası artarken, mezarlıkta çökme, bazı evlerin duvarlarında çatlak oluştu.

Afyonkarahisar'da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü

Bolvadin ilçe merkezindeki Akçeşme ile Şıhlar mahallelerinde 6 yıl önce meydana gelen yüzey deformasyonları ve yarıklar Konya’da yaklaşık 20 gün önce yaşanan depremin ardından artmaya ve genişlemeye başladı.

MEZARLIK VE EVLERDE DEFORMASYON OLUŞTU

Yarıklar nedeniyle bir çok ev ve eklentileri zarara görürken bölgedeki mezarlıkta da önemli çapta tahribatlar yaşandı. Yarıklar nedeniyle bir çok mezar olduğu yere çökerken, evlerin duvarlarındaki çatlaklarda artmaya hatta bazı bölgelerde yıkımlar yaşanmaya başlandı.

Afyonkarahisar'da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü - Video

DEPREM YIKIMI GİBİ

Yarıklar nedeniyle özellikle çöken mezarlar görüntüsü ile herkesi korkuturken, çökmelerin yaşandığı duvarlar ise görüntüsü adeta deprem yıkımını aratmadı. Çatlaklar nedeniyle bir çok ev boşaltılırken, boşaltılan evlerin duvarlarında devasa boyutlarda çatlaklar olduğu ve bazı bölümlerinin ise yıkılması sonucu harabeye döndüğü dikkatlerden kaçmadı.

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #1

NEDENİ FAY HATLARI

Yarıkların ilk ortaya çıkmasının ardından bölgeye gelen bilim adamlarının yaptıkları incelemelerde, yüzey deformasyonlarına neden olan olaya bölgeden geçen fay hatlarının sebep olduğunu belirledi. Bilim adamlarının bölgeyi 6 yıldır takibe aldıkları ve incelemelerinin devam ettiği öğrenildi.

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #2

BÖLGE SAKİNLERİ TEDİRGİN

Bölge sakinlerinden Saim Arpa isimli vatandaş, ortaya çıkan görüntünün kendilerini çok korkuttuğunu ifade ederek, bölge için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #3

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #4

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #5

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #6

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #7

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #8

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #9

Afyonkarahisar da mezarlık ve evlerde ürküten görüntü #10