Adana'da dedeye, 4 yaşındaki torununa cinsel istismardan dava açıldı

Adana'da dedeye, 4 yaşındaki torununa cinsel istismardan dava açıldı

4 yaşındaki erkek torununa cinse istismarda bulunduğu iddia edilen 69 yaşındaki dede, bugün tekrar hakim karşısına çıktı. Psikolog tarafından raporlanan istismarda, dede ceza almadı.

Adana'da dedeye, 4 yaşındaki torununa cinsel istismardan dava açıldı

2019 yılının temmuz ayında 4 yaşındaki mağdur A.K.A., ailesine dedesiyle görüşmek istemediğini söylemeye başladı.

Osmaniye’de uzun yıllardır mimarlık yapan 69 yaşındaki  A.A., iddiaya göre, zaman zaman Adana’ya gelerek evli olan oğlu O.A. (35) ve gelini G.A.’nın (35) evinde erkek torunu A.K.A. ile vakit geçirdi.

Bir süre sonra çocuklarının içine kapandığını ve sessizleştiğini gören O.A. ve G.A. çifti, A.K.A’nın dedesiyle yalnız kalmak istemediğini söylemesi üzerine durumdan şüphelendi.

DEDEDEN ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Ailesi küçük çocuğa bunun sebebini sorduğunda ise dedesinin kendisine cinsel istismarda bulunduğu yönde cevaplar aldı. Cevap karşısında şoka uğrayan aile A.A.’dan şikayetçi oldu.

SERBEST KALDI

Ailenin şikayeti üzerine A.A., 8 Mart'ta gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkartılan A.A., savcı tarafından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan A.A., tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şüphelinin yargılanacağı duruşmalar pandemi süreci nedeniyle ertelenirken son duruşma ise 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Kasım'a ertelendi.

"DEDEMLE OYNAMAM ÇÜNKÜ O ÜÇKAĞITÇI"

Dava sürecinde konuyla ilgili A.K.A.’nın Çocuk İzleme Merkezi’nde alınan ifadesinde ise "Arkadaşlarımla oyun oynarım ancak dedemle oyun oynamam. Çünkü o üçkağıtçı. Her gittiğimde de ‘gel oynayalım’ diyerek aynı şeyleri yapıyordu.” dediği öğrenildi.

Torununa nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan dede A.A. ise mahkemedeki ifadesinde suçlamaları reddederek, "Ben torunuma dokunmaya kıyamıyorum. Torunum küçük yaştadır. Böyle şeyleri nasıl uyduruyor anlamıyorum. Ben yanından geçsem dahi huylanır, ben çocuğa banyo bile yaptırmadım.” diye konuştuğu öğrenildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Şüpheli A.A.’nın daha önce aldığı ev hapsi cezası kaldırılırken dava 15 Şubat 2021 tarihine ertelendi.

Davanın görülmesinin ardından tutuksuz yargılama kararına tepki gösteren mağdur avukatları söz konusu şüphelinin başka çocukları da istismar etme olasılığının göz ardı edildiğini kaydetti.

"ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK ARAMIZDA DOLAŞIYOR"

A.K.A’nın avukatı Hamza Pekergin, savcının mütalaasında tutuklama talep ettiğini fakat mahkeme tarafından bunun kabul edilmediğini dile getirdi.

15 Şubat’taki duruşmanın muhtemelen karar duruşması olacağını söyleyen Pekergin, "Hepimizin temennisi bu kişinin tutuklanıp cezaevine girmesidir. Fakat istediğimiz karar henüz çıkmadı. Şu an elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor." dedi.

"UCİM OLARAK YANLARINDAYIZ"

Mağdur avukatlarından Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) Adana Hukuk Koordinatörü Avukat Ayça Kara Sığırcı, şüphelinin torununa nitelikli cinsel istismarda bulunduğunu ve hala dışarıda serbestçe dolaştığını kaydetti.

Bu tür davalarda çocuğun beyanının esas alınması gerektiğini ve suçun uzman raporlarınca tespit edildiğini ifade eden Sığırcı, "Biz UCİM olarak çocuğumuzun ve ailenin yanındayız. Bu çocuğun ömrü boyunca güvende hissetmesi adına elimizden geleni yapacağız. Öncelikle bu suçu işleyen kişinin direkt olarak tutuklanıp cezaevine gönderilmesini bekliyoruz. Söz konusu 4-5 yaşlarında bir çocuk. Dedesi tarafından istismar edilmiş bir yavru. Bu kişinin hakettiği cezayı almasını istiyoruz.” diye konuşu.

Adana da dedeye, 4 yaşındaki torununa cinsel istismardan dava açıldı #1