Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü

18 yıl önce evinde tecavüze yeltenilen, işkence yapıldıktan sonra yastıkla boğularak öldürülen kadının katili tam 18 yıl sonra tespit edilerek yakalandı.

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü

2 Ekim 2002 yılında Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Yenibey Mahallesi'nde çiftçi olan eşi Süleyman Şafak’ın tarım arazileriyle ilgilenmek amacıyla köyde bulunduğu sırada, çocukları Volkan (7) ve Dilara (3) ile evde kalan Fadime Şafak (29), yatak odasında uyudu.

Volkan Şafak, sabah kalktığında karyolada yatan annesini uyandırmak istedi ama bir türlü uyandıramadı.

KIZ KARDEŞİ ÖLÜ BULDU

Bunun üzerine ağlayarak birinci kattaki teyzesinin yanına giden küçük çocuk, annesinin uyanmadığını söyledi. Teyze eve geldiğinde ise kız kardeşinin öldüğünü görüp hemen polise haber verdi.

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü  #1

PENCERENİN DEMİRLERİNİ ESNETTİ, YASTIKLA BOĞDU

Olay yerine gelen polis, yaptığı incelemede pencerenin demir şebekesinin esnetilerek içeri girilip genç kadına işkence yaptıktan sonra yastıkla boğularak öldürüldüğünü belirledi.

KATİL BİR TÜRLÜ BULUNAMADI

Zanlının, kadının kafasını duvara vurduğu, parmaklarını kesmeye çalıştığı, tecavüze yeltendiği, boğazını elle sıktığı ve son olarak yastıkla boğduğu tespit edildi. Ayrıca, genç kadının zanlının yüzünü çizdiği ve tırnaklarında zanlının DNA’sı olduğunu saptandı. Polis, bir süre mahallede çalışma yaptı ancak bir türlü zanlıya ulaşamadı.

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü  #2

ZAMAN AŞIMINA 16 AY KALA ÇÖZÜLDÜ

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri, faili meçhul kalan cinayetleri araştırmak için özel bir ekip kurdu. Ekip, dosyaları incelediğinde Fadime Şafak dosyasının zaman aşımını için kısa bir zaman kaldığını fark ederek, cinayeti çözmek için yeniden çalışma yapmaya karar verdi.

Polis, önce cinayetin mahalle içinden olabileceğini değerlendirerek o gün mahallede oturan herkesi mercek altına altı. Daha sonra olaydan kısa bir süre sonra mahalleden taşınanları ve sapkın olabilecekleri mercek altına aldı.

Polis, bu profile uyan 10 şahsı belirleyip incelerken Gökhan Ç. (40) isimli şahsın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşadığını ve burada penceresi açık olan bir evden içeri girerek iç çamaşırlı olan bir kadına sarkıntılık yapması nedeniyle cezaevinde olduğunu belirledi.

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü  #3

KKTC’DEN GETİRTİLİP SERBEST BIRAKILDI

Mayıs ayında serbest kalan Gökhan Ç.'yi Adana polisi, KKTC’den alıp Adana’ya getirdi. Kadını tanımadığını ve cinayetten haberi olmadığını söyleyen zanlı, kan örneği alındıktan sonra serbest bırakıldı.

DNA’SI UYUŞTU

Polis, bir taraftan zanlıyı takip ederken diğer taraftan DNA eşleştirmesi yaptı. Yapılan eşleştirmede zanlının kan örneği ile kadının tırnakları arasındaki DNA uyuştu. Bu arada polis, zanlının yurt dışına kaçmaya çalıştığını da tespit etti. Ayrıca zanlının kadını öldürdüğünü Kocaeli’de yaşayan ablası Perihan Y. (60) ile kayınbiaraderi İsa C.’nin (46) bildiğini belirleyen polis, üçünü de gözaltına aldı.

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü  #4

ZANLI İFTİRA ATTI

Zanlı, ikinci kez geldiği emniyette bu kez her şeyi itiraf etti. Zanlı Fadime Şafak ile aralarında aşk olduğunu ileri sürüp; o gece yanına gittiğini, birlikte olduklarını daha sonra ise Fadime Şafak’ın kendisine kıskançlık yaptığını iddia ederek, “’Nişanlından ayrıl yoksa seni mahalleye rezil ederim' deyince kavga çıktı. Kavgada bana bıçakla saldırdı. Ben de kendimi korumak için onu susturmak için yastıkla bastırdım, öldü. Onu öldürmek istemedim.” dedi.

ADLİ TIP RAPORLARI ELE VERDİ

Ancak polis raporları ve adli tıp raporları, zanlıyı yalanladı. Her iki raporda da genç kadının işkence yapılarak öldürüldüğü ve tecavüz girişimi olduğu belirlendi.

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü  #5

EVLENDİ, 3 ÇOCUĞU OLDU

Bu arada zanlının olaydan sonra hemen eve gittiği, elinin yüzünün kanlar içinde olduğunu ablasının görüp sorduğunda, ona kavga ettiğini söylediği, sabah saatlerinde olay ortaya çıkınca ablasının ‘bunu sen mi yaptın’ diye sorduğu öğrenildi.

Ablasına cinayeti önce inkar eden sonra itiraf eden şahsın, polisler mahalleden gidene kadar evden çıkmadığı, daha sonra da mahalleden taşındığı, olaydan 2 yıl sonra da evlenip 16 yıl içinde 3 çocuk sahibi olduğu öğrenildi.

Adana’da 18 yıllık faili meçhul cinayet çözüldü  #6

TUTUKLANDI

Zanlılar sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Abla ile kayınbirader serbest kalırken, Gökhan Ç. tutuklandı.