Adalar’da kurban kesim alanı sorunu vatandaşları mağdur etti

Adalar’da kurban kesim alanı sorunu vatandaşları mağdur etti

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Adalar ilçesinde ikamet eden vatandaşlar, kurban kesim alanının yalnızca Büyükada’da belirlenmesi nedeni mağdur olduklarını belirtti.

İstanbul’un Adalar ilçesinde Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar kurban kesim alanı bulunmadığı için mağduriyetlerini dile getirdi.

Adalı vatandaşlar, geçmiş dönemlerde her adaya uğrayan çıkarma gemileriyle kurbanlarını alarak kendi bahçelerinde kesim işlemini gerçekleştirebiliyordu.

Bu sene 5 mahalleden oluşan Adalar ilçesi için tek kurban kesim ve satış alanı Büyükada’da belirlendi.

Kınalıada ve Burgazada’da kurban satış ve kesim alanı belirlenmedi.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SATIŞ ALANI KURULDU

Heybeliada’da Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan ve İlçe Gıda Orman ve Tarım Müdürü Dr. Feramis Çiftçi’nin gayretiyle Heybeliada ormanlık alanında sadece küçükbaş hayvanların satışına izin verilen bir alan kuruldu.

Heybeliada’daki küçükbaş kurbanlık satım alanı kameralarla da görüntülendi.

Adalar’da kurban kesim alanı sorunu vatandaşları mağdur etti  #1

ADA SAKİNLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Büyükada dışında yaşayan ada sakinleri, olaya tepki gösterdi.

Vapur dışında ulaşım olmayan Adalar İlçesi’nde her mahalleye kurban kesim alanı tahsis edilmesi için AK Parti Adalar İlçe Başkanı Sina Şen, Adalar Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Adalar’da kurban kesim alanı sorunu vatandaşları mağdur etti VİDEO

“MÜSLÜMAN VATANDAŞLARIMIZ DİNİ VECİBELERİNİ YERİNE GETİREMEMEKLE KARŞI KARŞIYA”

Sina Şen çağrısında şu ifadeleri kullandı:

“Adalar, İstanbul'un bir ilçesi ve 5 mahalleden oluşuyor. Burada her ada, Kınalı, Burgaz, Heybeli bir mahalle. Büyükada'da 2 tane mahalle var. Bunlar, Nizam ve Maden Mahallesi. Malumunuz salı günü itibarıyla da Kurban Bayramımızı icra edeceğiz. Bu vesileyle de Adalar'da insanlarımız, vatandaşlarımız, Müslüman vatandaşlarımız dini vecibelerini yerine getirecekler. Bununla alakalı olarak Büyükada'da bir kurban satış yeri ve kurban kesim yeri oluşturuldu. Ama baktığımız zaman Heybeliada’da, Burgazada'da ve Kınalıada'da bunlarla ilgili herhangi bir çalışma 2 gün evveline kadar yapılmamıştı.

Adalar’da kurban kesim alanı sorunu vatandaşları mağdur etti  #2

Heybeliada'da Sayın Kaymakamımız, Adalar Kaymakamı'nın ve Tarım İlçe Müdürü'nün gayretleriyle bir ormanlık alanda sadece küçükbaş hayvan satışına izin verilecek bir alan oluşturuldu. Burgaz ve Kınalı'da o da yok. Geçmiş dönemlerde buraya çıkarma gemisiyle vatandaşlarımız kendi imkanlarıyla tedarik ettikleri kurbanlık hayvanlarını Adalar'a getiriyorlardı.

Kendi bahçelerinde de bunların kesimlerini gerçekleştiriyorlardı. Şimdi baktığınız zaman yine Kınalıada'ya hem küçükbaş hem de büyükbaşın girişi yasak. Burgaz'da ve Heybeli'de de aynı şekilde.

Dolayısıyla burada gerçekten Müslüman vatandaşlarımızın dini vecibeleri yerine getirememekle karşı karşıya bırakılmış bir durum var.

“BELEDİYENİN BİR AKSİYON ALMADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Kurban kesim alanı konusunda belediyenin bir aksiyon almadığını görüyoruz. En basitinden, Kınalıada'da taş ocakları denen bir mevki var. Şehrin merkezinden uzak. Burada vatandaşlarımıza belediye tarafından böyle bir imkan sunulabilir.

Vatandaşlarımız böyle bir hizmeti alarak dini vecibelerini de yerine getirmiş olabilirler. Ama Kurban Bayramı'na birkaç günlük zaman dilimi kalmasına rağmen böyle bir aksiyon söz konusu değil.

“HER MAHALLEDE HAYVAN KESİM ALANI OLUŞTURULMALI”

Dolayısıyla da vatandaşlarımız dini vecibelerini yerine getirememekten de hakikaten üzüntü duymaktadırlar. Bir an evvel bu konuya çözüm bulunmasını vatandaşlarımız arzu etmektedir. Çünkü bu mağduriyetin veyahut da insanların bu işi hayata sokamamalarının şöyle bir durumu var; bir vatandaş hayvanını, Büyükada'da Aya Nikola mevkiindeki yere hayvanını getirip kesimini yaptırması gerekli. Burada kestikten sonra bunları poşetlerle iskeleye getirmesi, buradan vapurlarla 35-45 dakika arasında sürebilecek bir yolculukla Kınalıada'ya götürmesi, 30 dakikalık bir zaman diliminde Burgaz'a götürmesi çok uygulanabilir bir durum değil.

Hakikaten adada yaşayan, yaz kış burada ikamet eden vatandaşlar, bu dini görevini yerine getirmek isteyenlerin bunu yapamaması, bunları zorlayıcı sebeplerle hayata geçirememesinin üzüntüsünü yaşamaktalar. Dolayısıyla her mahallede belediye tarafından bir hayvan kesim alanı oluşturulmalı ve veterinerlik hizmetlerinden yararlandırılmalıdırlar.

Müslüman vatandaşlarımız da kurban vecibelerini yerine getirmeyi arzu etmektedirler.”

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı camdan izleyen CHP'li: Engin Özkoç
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı camdan izleyen CHP'li: Engin Özkoç
428 YORUM
Gündem
Twitter'da Trabzon fotoğrafı dalga konusu oldu
Twitter'da Trabzon fotoğrafı dalga konusu oldu
381 YORUM
Yaşam
Metaverse kazançları için henüz geç kalmadınız!
ADVERTORIAL
Metabot
Erdoğan'ın anayasa çağrısı CHP'de kafaları karıştırdı
Erdoğan'ın anayasa çağrısı CHP'de kafaları karıştırdı
539 YORUM
Gündem
Dünya Kupası Kalkanı Harekatı tezkeresine onay
Dünya Kupası Kalkanı Harekatı tezkeresine onay
239 YORUM
Gündem