Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Türkiye sevgisini yaptığı resimlerle anlatıyor

Ensonhaber.com 2018-07-11 09:40:13

Ressam Lela Geleişvili, büyük tutku duyduğu Türkiye'nin tarihi eserlerini tablolarına yansıtıp aynı zamanda öğrencilerine Türk kültürünün zenginliklerini tanıtıyor.

Gürcistan'da Tiflis İvane Javakhişvili Devlet Üniversitesi'nde 35 yıldır resim öğretmenliğini yapan ve bugüne kadar 12 kişisel sergiye imza atan ressam Lela Geleişvili, Türkiye'ye ve Türk kültürüne ilgisiyle biliniyor.

TÜRKİYE'Yİ RESİMLERLE ANLATIYOR

Lela Geleişvili, hem kendisi hem de öğrencilerinin Türk tarihi ve kültürüne büyük önem verdiğini belirtti. Ressamlığını gezgin karakteriyle zenginleştiren Geleişvili, sık sık ziyaret ettiği Türkiye'yi 2010 yılından bu yana resimlerine de aktarmaya çalıştığını söyledi.

Lela Geleişvili, aynı zamanda 2010 yılında Trabzon'da davetlisi olduğu Femin Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği ile ilişkilerini artırarak Gürcistan ve Türkiye arasında karşılıklı ziyaret programları organize ettiğini anlattı.

"TÜRKİYE'YE AŞIK OLDUM"

Türkiye'nin tarih, mimari ve kültür açısından çok zengin bir ülke olduğunu vurgulayan Geleişvili, "Türkiye tarihi ve kültür eserleri ile çok zengin bir ülke. Hem Osmanlı’dan önce hem Osmanlı dönemlerinde inşa edilmiş mimari eserleri muhteşem." dedi.

TARİHİ MEKANLARIN TABLOSUNU YAPIYOR

Sık ziyaret ettiği İstanbul'un resimlerini yapmayı çok sevdiğini anlatan Gürcü ressam, Ayasofya, Topkapı, Dolmabahçe Sarayı, İstiklal Caddesi gibi birçok yerin tablosunu yaptığını söyledi.

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Lela Geleişvili, Türkiye'nin modern mimarisini de çizdiğini belirterek, "Türkiye’ye ve Türk tarihi eserlerine aşık oldum diyebilirim. Bulunduğum sergilerde Türkiye ile ilgili tablolar herkesin dikkatini çekiyor. Türkiye konulu tablolar hep büyük ilgili görüyor." diye konuştu.