Türkiye ABD'yi S-400'le çıldırttı

Türkiye'nin 2019'da S-400'leri teslim alacağını açıklaması üzerine ABD yine tehditler savurdu.

Ensonhaber.com
Haber Merkezi
24.08.2018 11:27

S-400 füzelerinin ABD'nin politikasına uygun olmadığını ifade eden ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'yi yaptırım uygulamakla tehdit etti.

ABD MÜTTEFİKİNİN GÜÇLENMESİNE KARŞI

ABD, Türkiye'nin savunmasını S-400 füzleriyle güçlendirecek olmasını sindiremiyor. NATO ülkesi olan Türkiye'nin S-400 değil de kendilerinin artıklarını almasını bekleyen ABD, beklemediği azimde bir Türkiye ile karşı karşıya.

Ankara'nın 2019 yılında S-400 sözleşmesini hayata geçireceğini açıklamasının ardından ABD bir kez daha tehditler savurdu. Nauert Türkiye'ye yaptırım uygulamak ile gözdağı verdi.


YAPTIRIMLA TEHDİT ETTİ

Heather Nauert, Türkiye'nin ya da başka bir NATO ülkesi olan müttefikinin S-400 almasına karşı olduklarını söyledi. S-400 savunma sisteminin NATO ülkelerinin sistemine uymadığını söyleyen sözcü, "S-400’lerin Türkiye dahil tüm müttefiklerimiz tarafından kullanılması bizim politikamıza ters." dedi.

Nauert şunları söyledi: "Bu haberi de ben şahsen görmedim ama eğer bu gerçekleşirse bizim açımızdan çok kaygı verici olur. S-400’lerin Türkiye dahil tüm müttefiklerimiz tarafından kullanılması bizim politikamıza ters. Sorunun temel sebebi bu sistemlerin NATO sistemleri ile uyumlu olmaması. Dolayısıyla da müttefik ve ortaklarımızın S-400’leri satın almasına karşıyız. Ülkelere ve kurumlara karşı yaptırımları neyin tetikleyeceğini bütün müttefiklerimize çok açık bir şekilde anlattık."

S-400 Hava Savunma Sistemi VİDEO