Tek Türkiye dizisi senaristleri: O senaryoyu biz yazmadık

Tahşiye operasyonunda gözaltına alınan Tek Türkiye dizisinin senaristleri, karanlık kurul senaryosunun kendilerine yazılı olarak gönderildiğini söyledi.

Ensonhaber.com
17.12.2014 07:16

senaristler-karanlık

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; İstanbul ve 13 ayrı ilde düzenlenen 'Tahşiye' operasyonunda gözaltına alınan Samanyolu Televizyonu'nda yayımlanan Tek Türkiye dizisinin senaristleri, 'Tahşiye' ile ilgili dizideki karanlık kurul senaryosunu biz yazmadık" dedi. Mehmet Doğan grubuna yönelik 2010 yılında düzenlenen operasyonun başlangıcı olarak kabul edilen, 'ihbar mektubu' soruşturma dosyasında bulunamadı.

SENARİSTLER İFADELERİNDE AÇIKLADI

Gözaltına alınan zanlılardan ilk önce Samanyolu TV'de yayımlanan "Tek Türkiye" ve "Sungurlar" dizisinin senaristlerinin ifadelerine başvuruldu. Senaristler, soruşturma dosyasına konu olan, "karanlık kurul"daki Tahşiye grubuyla ilgili senaryonun kendileri tarafından yazılmadığını, o bölümlerin kendilerine yazılı olarak geldiğini söyledi. Bunun üzerine ifadeyi alan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz 12 senaristi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

Tek Türkiye dizisi senaristleri: O senaryoyu biz yazmadık İZLE

İHBAR MEKTUBU KAYIP

Mehmet Doğan grubuna yönelik soruşturmanın 2009 yılında yürütülen operasyon dosyası incelemeye alındı. Dosyadaki ifadelerde, operasyonun İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 11 Nisan 2009'da yapılan bir ihbar mektubuyla başladığı bilgisi yer aldı. İhbar mektubu tüm aramalara rağmen bir türlü bulunamadı.

GÜLEN'DEN "KARANLIK KURUL" TALİMATI

'TahŞiyeciler' grubuna yönelik operasyonun öncesi Pensilvanya'dan Fethullah Gülen'in Hidayet Karaca'ya verdiği talimatın telefon tapeleri ortaya çıktı. İşte o konuşma:

H. K.: Bu Şefkat Tepe’de bu sezon önümüzdeki bölümlerde bir karanlık kurul yapalım mı efendim?

F. G.: İyi olur bence sebepsiz böyle bir şey değil endişe edeceğim o şeyi aksettireceği mahiyette yakın uzak herkesin şöyle böyle telaffuz ettiği .

H. K.: Baş üstüne efendim Allah nasip ederse yarın yeni bölüm var bir sonraki bölümden itibaren .

TIR'LAR DA DİZİYE GİRDİ

Soruşturma dosyasına giren Şefkat Tepe Dizisi'nde Adana’da durdurulan MİT TIR’larında hedeflenen oyunun ipuçları da var. Dizideki karakterler arasında geçen konuşma da şu diyalog dikkat çekiyor:

"Bundan sonraki adımımız belli, bu terör örgütleri ile idare edenleri aynı çizgiye getirilerek uluslararası platformda itibarları yerle bir edilecek. Ülkeyi El Kaide’ye illegal İslami radikal terör örgütlerine yardım ediyorlar algısı oluşturarak yalnızlaştırmaktı."