Sanal para Bitcoin'in değeri 11 bin liraya yükseldi

Artan talep ve Trump'a karşı güvensizlik Bitcoin'i dünyanın en değerli para birimi haline getirdi.

Ensonhaber.com
Ajanslar
07.08.2017 13:26

2

Hafta sonu rekor kıran bitcoin yükselişini bugün de sürdürüyor. İnternetin bankasız ve devletsiz para birimi olarak bilinen 1 (bir) Bitcoin'in değeri, 3.000 dolara çıkarak tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

11 BİN LİRA

1 (bir) Bitcoin'in Türk parası karşılığı ise yaklaşık 11 bin TL..

YÜZDE 1.40 ARTTI

GDAX verilerine göre Bitcoin fiyatı şu sıralar günlük bazda yüzde 1,40 artışla 3 bin 229 dolar işlem görüyor.

Sanal para Bitcoin nedir VİDEO


SADECE DİJİTAL OLARAK HARCANABİLİYOR

Sadece internet ortamında dijital olarak tüketilebilen Bitcoin'in değeri, ABD'deki siyasi belirsizlik ortamı ve dünya genelinde siber güvenlik endişeleriyle geçtiğimiz aylarda 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmıştı.

WANNACRY VİRÜSÜ DEĞERİNİ ARTIRDI

Dünya genelinde dijital aygıtları olumsuz etkileyen "WannaCry" virüsüne dikkati çeken uzmanlar, söz konusu yazılımın kullanıcıların dosyalarını şifrelediğini, şifreyi açmak için virüsü oluşturan kimselerin 500 dolar değerinde Bitcoin talep ettiğini, bunun da sanal para biriminin değerini arttırdığını vurguladı.

TRUMP HÜKÜMETİNE GÜVENSİZLİK TALEBİ YÜKSELTTİ

Uzmanlar, ayrıca ABD Başkanı Donald Trump hükümetine karşı geçen hafta yatırımcılarda oluşan güvensizlik ortamına işaret ederek, bunun Bitcoin'e olan talebi yükselttiğini belirtti.

100 BİN SATICI BITCOIN'İ KABUL EDİYOR

İlk kez 2008 yılında dijital bir para birimi olarak ortaya çıkan Bitcoin'in, geçen yıl itibarıyla yaklaşık 100 bin satıcı tarafından internetten yapılan alışverişlerde ödeme olarak kabul edildiği tahmin ediliyor.