Saldırı sonrası sansürü eleştirenler Fransa'ya bakın

Teröristler, Fransa'nın Nice kentinde katliam yaptı. Fransız hükümeti ceset fotoğraflarının yayınlanmaması için her şeyi yaptı.

Ensonhaber.com
15.07.2016 16:17

Türkiye son yıllarda PKK, IŞİD ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin saldırılarına uğrarken, Avrupa'da da başta Fransa olmak üzere birçok ülkede terör saldırıları düzenleniyor.

Terörün dili, ırkı, dini olmaz.. Hal böyle olunca terör saldırılarıyla sarsılan ülkeler arası kıyaslama yapılıyor. Fransa dün akşam Nice'te haince bir saldırıya uğrayınca, ister istemez son olarak Atatürk Havalimanı'na yapılan saldırı akıllara geliyor.

TÜRKİYE'Yİ ELEŞTİRENLER, FRANSA'YA TEK BİR SÖZ SÖYLEMİYOR

Türkiye, terör saldırısının ardından aldığı önlemlerle içte ve dışta basın tarafından sürekli eleştiriliyor.

Fransa ise, Türkiye'den daha sert tedbirler almasına rağmen neredeyse hiç eleştiri almıyor.

FRANSA SANSÜR UYGULUYOR, ELEŞTİREN VAR MI?

Türkiye'de eleştirilen, alay edilen konuların başında ise sansür ve yayın yasağı geliyor. İnsanlar katliam fotoğrafları paylaşmasın, terör amacına ulaşamasın diye saldırı yapıldıktan sonra yayın yasağı geliyor, Mirgün Cabas gibiler alay konusu ediyor.

Oysa Fransa da aynı tedbirleri alıyor. Vatandaşlarını kan revan içinde teşhir etmek istemeyen Fransız hükümeti, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla dün geceden uyarılarda bulundu: Uygunsuz video ve fotoğrafları, cesetleri gösteren görüntüleri paylaşmayın, paylaşanları bize bildirin..


TWİTTER HASSAS İÇERİK SANSÜRÜ UYGULADI

Diğer taraftan Twitter da, Fransız hükümetine yardımcı olma amacıyla "Hassas içerik sansürü" uygulamasını devreye soktu. Paylaşılan fotoğraflar Twitter'ın onayından geçerek paylaşıldı. Fotoğlaflar şayet sakıncalı bulunursa sansür uygulandı..

FACEBOOK FOTOĞRAFLARI SİTEDEN KALDIRDI

Facebook ise, paylaşılan fotoğraflarla ilgili ihbar bildiriminde bulunulduğunda, söz konusu fotoğrafları siteden kaldırdı.

Nice saldırganının vurulma anı VİDEO