Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Saldırı altındaki Türkmen köyleri haritadan siliniyor

Ensonhaber.com 2015-12-20 14:36:35

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Vezir, 11 Türkmen köyünün haritadan silindiğini söyledi.

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, Esed ve Rus güçlerinin Türkmen köylerine yönelik saldırılarına ilişkin, "Köylerde evlerin yanı sıra okullar, su depoları, camiler, trafolar, yerle bir oldu hatta son günlerde köprüler kasıtlı vuruluyor" dedi.

4 YILDA YAPILAN SALDIRININ FAZLASI 2 AYDA YAPILDI

Vezir,  Rusların Suriye'de saldırılara başladığı tarihten itibaren en fazla saldırıya maruz kalan noktalardan birinin Lazkiye kırsalı olduğunu söyledi. Türkmendağı ve Cebel Ekrad'ın yoğun şekilde vurulduğunu belirten Vezir, "Belki de 4 yılda yapılan saldırının daha fazlası, son 2 ayda yapıldı ve sadece mevziler değil, köyler, siviller de hedef alınıyor. Türkmen köyleri, misket bombası dahil, hava, kara ve denizden bir tonluk füzelerle bombalanıyor" diye konuştu.

BİNLERCE KİŞİ GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDI

Saldırılar nedeniyle Türkmendağı ve Cebel Ekrad'dan binlerce kişinin göç etmek zorunda kaldığını anımsatan Vezir, göçenlerin Türkiye sınırı yakınlarındaki güvenli noktalara sığındığını vurguladı.

Göçün her gün devam ettiğine dikkati çeken Vezir, şunları kaydetti: "Köylerde evlerin yanı sıra okullar, su depoları, camiler, trafolar yerle bir oldu hatta son günlerde köprüler kasıtlı vuruluyor. Hasar çok büyük. Türkmenler evlerine dönmek isteseler de artık evleri yok. '11 köy haritadan silindi' diyebiliriz. Dev kayaların, ağaçların yani doğanın bile dayanamadığı bu saldırılarda Türkmen köyleri altyapılarıyla yok ediliyor."

TÜRKMENDAĞI'NA YOĞUN SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Esad rejiminin, Rus jetlerinin desteğiyle Lazkiye kenti kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine hava destekli yoğun saldırı devam ediyor.

Türkmendağı'ndaki Burj El Kasab, Kızıldağ, Çardaklı, Karabacaklı, Göğdağ ve Kulcuk köylerini havan topları ve füzelerle vuran rejim güçleri, Kızıldağ Tepesi çevresinde ilerlemeye çalışıyor.