Rusya'da emeklilik yaşı protestosu

Rusya'da emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören reform paketi için Moskova'da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Ensonhaber.com
REUTERS
09.09.2018 17:01

Rusya Federal Meclisi'nin alt meclisi Duma'da emeklilik yaşı ve diğer detaylar için bir reform paketi düzenlendi. Bu reform paketinde özellikle emeklilik yaşı göze çarpıyor.

KADINLARDA EMEKLİLİK YAŞI 60'A ÇIKTI

Hükümetin henüz plan aşamasında olan reform paketi kadınlar için 55'ten 63'e, erkekler için ise 60'tan 65'e çıkarılmasını öngörüyordu.

Rusya'da emeklilik yaşı protestosu ViDEO

KADINLARDA EMEKLİLİK YAŞI 60'A YÜKSELDİ

Daha sonraki günlerde reform paketi ile ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, kadınlarda emeklilik yaşı artırımını 55'ten 60'a olarak revize ettiklerini açıkladı. Putin ayrıca açıklamasında emeklilik reformunun mâli bir zorunluluk olduğunu da belirtti. Ayrıca Putin, 3 çocuk sahibi annelerin ise erken emeklilik hakkına sahip olacağını da söylemişti.

POLİSLE HALK ÇATIŞTI

Tüm alınan bu yeni kararlarla birlikte halk bugün Moskova sokaklarına indi. Bu reform paketini protesto eden protestocularla polis arasında çatışmalar çıktı. Bazı göstericiler gözaltına alındı.

RUSYA'DA YAŞLI NÜFUS ARTIYOR

Pek çok ekonomist Rusya'da nüfusun giderek yaşlandığına ve kamu kaynaklarından giderek daha fazla paranın emeklilik maaşı ödemelerine ayrıldığına işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler mevcut nüfus trendinin devam etmesi durumunda 2050 yılına gelindiğinde Rusya'da nüfusun yüzde 20'sinin 65 yaş ve üzerinde olacağını öngörüyor. Kamu harcamalarında tasarruf arayışında olan Rusya hükümeti, emeklilik programını sürdürülebilir bir noktaya getirmek adına reforma gidilmesi gerektiğini savunuyor.