Rize'deki sıra dışı tesis maceraperest ziyaretçilerini bekliyor

Çamlıhemşin'deki sıra dışı tesise iki tepe arasına kurulan 500 metre uzunluğunda ve 400 metre yükseklikten geçen teleferikle ulaşılıyor.

Ensonhaber.com
DHA
11.08.2017 15:44

İzmir’den 4 yıl önce memleketine dönüş yapan Metin Akıncı, Rize Çamlıhemşin'deki Soğuksu Mahallesi’nde, ormanlık alandaki ahşap evinde yaşamaya başladı. Yaklaşık 1000 metre rakımdaki evine 2 kilometrelik dik patika yoldan inip çıkan Akıncı, ağaçların kesilerek doğanın bozulacağı endişesiyle araç yolu için başvuruda bulunmadı.

UZAKTAN KUMANDA İLE DE KULLANILIYOR

Bölgede yük taşımada kullanılan ilkel teleferiklerden esinlenen Akıncı, bir arkadaşının yardımıyla iki dağın yamaçları arasına 500 metre uzunluğunda ve yerden 400 metre yükseklikte teleferik sistemi kurdu. Çelik tele takılı 2 kişilik makaralı kabini bulunan ve elektrikle çalışan teleferik, uzaktan kumanda ile de kullanılabiliyor. Akıncı, yaklaşık 2 dakika süren yolculukla karşıdan karşıya geçen kabinle evine ya da yola ulaşabiliyor.

Mahallesinin doğasını özenle koruyan Metin Akıncı, teleferiğin yol tarafındaki ayağının bulunduğu yere de ‘Kendini Koruyan Mahalle’ tabelası astı.

MACERAPEREST TURİSTLER AKIN ETTİ

Akıncı, doğal yapı ile uyumlu iki bungalov ev inşa ettiği mahallede pansiyon işletmeciliği yapmaya başladı. Teleferikle ulaşıldığını duyan özellikle macera tutkunu turistler tesise akın etmeye başladı. Teleferik kabinine binerek karşıya ulaşan turistler geceyi bungalov evlerde geçirerek organik ürünlerle sunulan yemekleri yiyor, ertesi gün yine teleferikle yola ulaşıyor. Ancak teleferiğe binmeyi göze alamayanlar 2 kilometrelik patika yolu yürüyerek tesise ulaşıyor.

"MANZARAYI GÖRENLER KONAKLAMA TESİSİ İSTEDİ"

Teleferiği yaşam alanına ulaşım için yaptığını ancak ulaşımı sağlarken doğaya zarar vermeden ve ağaçları kesmeden de bir model olabileceğini göstermeyi amaçladığını anlatan Metin Akıncı, bölgeye gelenlerin konaklama ihtiyacı üzerine iki bungalov ev yaptığını belirterek "Buraya araç yolu yok. En kolay ulaşım teleferikle yapılabiliyor. Konaklama yapacak misafirlerimiz için bu teleferiği kullandırıyoruz. Manzarayı görenler burada konaklama tesisi istedi. Bizde ufak çaplı bir konaklama tesisi yaptık ve hizmete başladık" dedi.

"KORKUP BİNEMEYENLER OLUYOR"

İnsanları teleferikten daha çok manzaradan korkuttuğunu ifade eden Metin Akıncı, "İnsanlar binene kadar korkuyor ama bindikten sonra gayet rahat. Keyif almaya bakmak lazım. Korkup binmeyen de oluyor. Korkmadan olmuyor zaten" dedi ve zorlama olmadığını isteyenlerin bindiğini belirtti.

Teleferiğe binen turistler de heyecanlı bir yolculuk yaptıklarını belirterek keyif aldıklarını söyledi. Korkup binmeyen bazı turistler ise geri dönerek patika yoldan yaya olarak tesise ulaştı.