7 0 0
Facebook Twitter Whatsapp Mail At Kopyala

Pargalı İbrahim Paşa'nın mezarı bakımsızlıktan dökülüyor

Ensonhaber.com 09.06.2016 14:55

Muhteşem Yüzyıl'da Okan Yalabık'ın hayat verdiği Pargalı İbrahim'in İstanbul'daki mezarının bakımsız hali görenleri kahrediyor.

Bir döneme damga vuran Muhteşem Yüzyıl dizisi sadece oyunculuklarıyla değil anlattığı döneme duyulan ilgiyi artırmasıyla da olay olmuştu. Padişah ve Sultan mezarları dizinin popüler olmasından sonra dolup taşmış, insanların daha önce yerini bile bilmediği türbeler dolup taşmıştı.

DİZİ BİTİNCE İLGİ DE AZALDI

Dizinin bitmesinin üzerinden uzun bir zaman geçti ve insanların ilgisi de artık eskisi kadar fazla değil. Belki de bu ilgisizlikten dolayı, Kanuni Sultan Süleyman'ın uzun yıllar veziri azamlığını yapan Pargalı Damat İbrahim Paşa'nın mezarının son hali gerçekten oldukça kötü.

MERMERLER KIRIK

Başarılı bir devlet adamı olarak tarih kitaplarında yer alan Pargalı İbrahim'in, ölümünden sonra gördüğü itibar adeta yürekleri burkuyor. Kanuni ile birçok seferlere katılan ve ülke içerisinde başarılı adımları ile kendinden söz ettiren İbrahim Paşa'nın, Kabataş Meclis-i Mebusan caddesi üzerinde bulunan mezarı bakımsız ve ilgisizlikten kırık dökük olan mermeri ile görenleri hayrete düşürüyor. Birçok tarihi eserin ve mezarın restore edildiği şu sıralar, nedense Pargalı Damat İbrahim Paşa'nın mezarına ilgi yok denilebilecek düzeyde.