Facebook Twitter Whatsapp Mail At

NASA Güneş'e yaklaşacak uyduyu yarın fırlatacak

Ensonhaber.com 2018-08-11 13:53:29

NASA’nın 1.5 milyar dolara mâl olan bir otomobil büyüklüğündeki Güneş inceleme uydusunun uzaya fırlatılmasına sayılı saatler kaldı.

Parker Solar Probe ismi verilen Güneş inceleme uydusu, yarın Cape Canaveral’den Delta IV roketinin üstünde uzayla buluşuyor.

GÜNEŞ'İN ETRAFINDA 24 TUR ATACAK

NASA, Parker Probe’un 7 yıl sürecek olan yolculuğu sırasında Güneş'in etrafında 24 tur atacağını açıkladı. Parker Solar Probe’un Güneş’e her defasında daha da yaklaşması amacıyla Venüs’ün çekim gücünden istifade etmek için Venüs’ün etrafından 7 defa tur atacağı kaydedildi. Parker Probe’un Güneş yüzeyine 6 milyon 115 bin 500 kilometre yaklaşacak.

6 MİLYON 115 BİN 500 KİLOMETRE YAKINLIK

Bu durumda, diğer tipik yer çekim desteğinde olduğu gibi Solar Probe’un Güneş’e daha çok yaklaşması için Venüs’ün yan yol hareketini yavaşlatacağı, sonunda Güneş’e yakınlaştığı zaman Parker Solar Probe’un yan yol hızının çoğunu kaybederken, Güneş’in çekim gücü sayesinde büyük bir hız kazanacağı ve Güneş’e 6 milyon 115 bin 500 kilometre yaklaşacağı ifade edildi.

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ ROKET

Parker Probe bu seviyede 1371 derecelik bir ısıya maruz kalmasına rağmen, ısıya dayanıklı zırhı sayesinde 30 derecelik bir ısının etkisinde kalacak.
Parker Solar Probe’u fırlatacak olan ULA Delta IV’ün dünyadaki en güçlü roket olduğu kaydedildi. NASA, Ula Delta IV Roketinin Mars’a ulaşması için gereken enerjinin 55 katı daha enerjiye ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

YILLARDIR MERAK EDİLEN YILDIZ MEKANİĞİ AÇIĞA ÇIKIYOR

NASA’nın bilim adamları, Parker Solar Probe’un güneşe her bir yaklaşımında güneşin atmosferinin yeni bölgelerinin görüleceğini, onlarca yıldır merak edilen yıldız mekaniği hakkında bilgeler öğrenilecek.
NASA, Dünya ve üstündeki her şeyin Güneş’in yörüngesinde saatte yaklaşık 108 bin kilometre giderken, Parker Solar Prob’un bu yörüngeden çıkması için bu akışın tersine doğru fırlatılması gerekiyor.