31 0 0
Facebook Twitter Whatsapp Mail At Kopyala

Murat Bardakçı büyük İstanbul depremini yazdı

Ensonhaber.com 16.08.2015 09:21

Murat Bardakçı 17 Ağustos depreminin yıldönümünde, büyük İstanbul depremi için yeterli sürenin dolduğunu ifade etti, uyarıda bulundu..

Yarın 17 Ağustos depreminin yıldönümü.. Binlerce insanın hayatını kaybettiği, kiminin ise sakat kaldığı Gölcük depreminin yıldönümü yıllardır "Büyük İstanbul depreminin habercisi mi" tartışmalarına konu oluyor. Depremin yıldönümünde Habertürk yazarı Murat Bardakçı bu konuyu ele aldı, büyük İstanbul depreminin temel özelliklerini sıraladı:

İstanbul'da 250 yılda bir büyük deprem olur. Yeni bir 'küçük kıyamet'e birkaç sene kaldı.

40 GÜN SÜRECEK

Yarın, 16 sene önce yaşadığımız büyük felaketin, 17 Ağustos depreminin yıldönümü. Eski kayıtlara göre İstanbul depreminin bir özelliği var: 15 asırdan bu yana her 250 senede bir mutlaka gelir. Ancak şehri tek bir defa vurup gitmez, en az 40 gün devam eder.

17 AĞUSTOS BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ

Mesela, 1509'daki felaketi 1766'da yaşanan bir başka büyük felaket takip etmiş, sonra 1999 depremi olmuştur. Bu asıl büyük depremin habercisidir. 250 senelik limitin dolmasına, eskilerin tabiriyle 'küçük kıyamete' sadece bir kaç sene kalmıştır.


(Marmara Denizi'nin dibi, Prof. Dr. Celal Şengör'ün araştırmaları sırasında işte böyle görüntülendi.. Gaz kabarcıkları, gelecek olan büyük depremin habercisidir)


(Avrupalı bir gravürcüye göre İstanbul'da 10 Mayıs 1556'da yaşanan deprem. Deniz kabarmış, yıldızlar kaymış ve İstanbullular şaşkınlık içerisinde koşturuyor.)

(1894 depreminden hemen sonra Sultanahmet Meydanı'ndaki evsizler)

İŞTE İSTANBUL DEPREMLERİNİN KISA KRONOLOJİSİ