Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Müjdat Gezen kadın eli sıkmadı

Ensonhaber.com 2012-05-02 13:13:56

Afife Jale Ödülleri gecesinde muhafazakar sanat protestosu.

16. "Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri", Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen görkemli törenle sahiplerini buldu. Geceye muhafazakar belediye çalışanı canlandırması yapan Müjdat Gezen damgasını vurdu. 

HALDUN DORMEN'DEN GÖNDERME

Önceki gece gerçekleştirilen ödül töreninin açılışını tiyatro oyuncusu ve Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen yaptı. Dormen "Tiyatro her zamankinden daha canlı, her hafta perde açan 300'e yakın tiyatro var. Bizlere sert davranan siyasetçilere, Atatürk'ün 'Efendiler! Bakan, Başbakan hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz... Ancak sanatçı olamazsınız' sözünü hatırlatmak istiyorum" dedi.

KORHAN ABAY TAKLA ATTI

Dormen'in ardından sahneyi gecenin sunuculuğunu üstlenen Korhan Abay, devraldı. Abay sözlerine, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e atıfta bulunarak başladı. "Nereden bileceğim bu gece mutlu olduğunuzu, bir kişi bile takla atmadı" diyen Abay, "Ben Afife Ödülleri Töreni'nde olduğum için gerçekten mutluyum" dedi ve takla attı. Bir anda salondan kahkahalar yükseldi.

ÖDÜL TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR

MUHAFAZAKAR BELEDİYE BÜROKRATI OLDU

Geceye damga vuran sahnelerden bir diğeri ise, Müjdat Gezen’in Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nü Nedret Güvenç’e takdim etmek üzere sahneye çıkmasıyla yaşandı. Sahneye Muhafazakâr belediye bürokratı tiplemesiyle çıkan Gezen, tokalaşmak için elini uzatan Nedret Güvenç’le tokalaşmadı, elini göğsüne götürerek teşekkür etti. Canlandırmanın ardından, “Ben 20 yıllık temizlik görevlisiyken şimdi yönetim katına çıktım” diyerek Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliğini protesto eden Gezen alkışlandı.

Ödül töreni başlamadan önce, son aylarda hayatını kaybeden Baykal Kent, Sönmez Atasoy, Sevinç Aktansel gibi usta tiyatrocular sahneye bırakılan beyaz güllerle anıldı.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Daha sonra ödüllerin verilmesine geçilen gecede, "Yılın En Başarılı Prodüksiyonu" ödülünü "Süpernova" adlı oyunla DOT Tiyatro, "Yılın En Başarılı Yönetmeni" ise 'Yanık' adlı oyunla Cem Emüler oldu.

Törende, "yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" ödülünü "Önce bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi" oyunuyla Esra Bezen Bilgin kazanırken, "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" ödülünü "Ateşli Sabır" oyunundaki rolüyle Mert Turak aldı.