Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Milli Mücadele ruhunun yaşatıldığı binaya yoğun ilgi

Ensonhaber.com 2018-09-01 12:07:08

Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, ziyaretçilere Milli Mücadele ruhunu yeniden yaşatıyor.

Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919'da "Milli Mücadele Karargahı" olarak kullanılan bina, Cumhuriyet tarihinde çok önemli ve müstesna yer tutuyor.

Sivas Valisi Mazlum Paşazade Mehmet Memduh Bey tarafından 1892 yılında "Mülki İdadi binası" olarak inşa edilen yapı, Milli Mücadele yıllarında Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına 3,5 ay süreyle resmi karargah olarak tahsis edildi.

1990'DA MÜZE OLARAK HİZMETE AÇILDI

Bina, Sivas Kongresi içtimalarının burada yapılmış olması, Anadolu'daki Milli Mücadele hareketinin teşkilatlandırılarak millet iradesinin her türlü baskının, kişi ve zümre idaresinin üzerinde olduğunun bütün dünyada ispatlanması ve Cumhuriyet yönetiminin temellerinin burada atılmış olması ile tarihi hüviyet kazandı.

1981 yılına kadar okul olarak kullanılan bina, onarımı, teşhir ve tanzimi gerçekleştirildikten sonra 1990'da müze olarak ziyarete açıldı.

TARİHE YOLCULUK

Tarihi kongre salonu, Atatürk'e ait çalışma ve dinlenme odasını da bünyesinde bulunduran müzede, ziyaretçiler dijital ortamda kongre sürecinde yaşananları dinleyerek tarihe yolculuk yapıyor.

Dijital veriler ile Atatürk ve kongre delegelerinin bal mumu heykelleri de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Müzede Atatürk'ün kaldığı oda yoğun ilgi görüyor.

MİLLİ MÜCADELEYE 108 GÜN EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Kongresi'nin usulen yapılan bir kongre olmadığını söyledi.

Sivas Kongresi'nin ülke işgal altındayken, ülkenin birlik ve bütünlüğünde sıkıntı varken Sivaslıların ev sahipliğinde Anadolu'nun çeşitli illerinden gelen delegelerin toplandığı bir kongre olduğuna dikkat çeken Davut Gül, "Sivas, Milli Mücadele'ye 108 gün ev sahipliği yapmış, bir anlamda kurucu başkentlik yapmış ve bu tarihi binaya her türlü desteği veren Sivaslılar da buna kucak açmış" dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NA DEVREDİLECEK

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde fiziki anlamda bir restorasyon olduğunu ve teşhir-tanzim ile ilgili yenileme çalışması yapıldığını anlatan Davut Gül, tarihi binanın TBMM Milli Saraylar'dan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredileceğini ifade etti.

Binanın devrinin gerçekleşmesinin ardından teşhir ve tanzimle ilgili bazı ilave çalışmalar yapılacağını dile getiren Vali Davut Gül, "Orijinalinde olmamasına rağmen kongre salonunda vatandaşlarımızın alışık olduğu masa ve sıraların bulunduğu bir düzen var. Onlar başta olmak üzere bazı eksiklikler tamamlanacak, inşallah onlar da yıl içinde bitmiş olacak" bilgisini paylaştı.