Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Mardin'de aşırı yüklenmeden 2 günde 3 trafo yandı

Ensonhaber.com 2018-01-29 16:34:32

Mardin Nusaybin'de hafta sonu elektrik enerjisiyle ısınmanın sınırsız kullanılması nedeniyle bulunan mahallelere yetecek 3 trafoda daha yangın çıktı.

Kayıp-kaçak oranının çok yüksek olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hafta sonu birçok trafoda yangın çıktı.

Konuyla ilgili Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi bir açıklama yaptı ve Mardin Nusaybin'de çıkan yangınla ilgili şu ifadelere yer verdi:

MAHALLELİ ŞALTERE DIŞARIDAN MÜDAHALE EDİYOR

"Dicle Elektrik dağıtım bölgesinde elektrik enerjisinin ısınma amacıyla sınırsız kullanılması yüzünden yaşanan trafo yangınlarına hafta sonu 3 tane daha eklendi. Yanan trafoların abone sayısına fazlası ile yetecek güçte olmasına rağmen, mahalleli tarafından şalterlerine müdahale edildiği ortaya çıktı.

Mardin'de aşırı yüklenmeden 2 günde 3 trafo yandı VİDEO

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akağıl, Hasantepe ve Tepeüstü mahallerine enerji sağlayan 3 elektrik trafosu hafta sonu aşırı yük nedeniyle yandı. Trafo yangınları, Dicle Elektrik ekiplerinin enerjiyi kesmesinin ardından itfaiyenin müdahalesi ile söndürüldü. Yangın sonrası trafoları inceleyen görevliler, aşırı yük bindiğinde devreye girerek trafoları koruyan termik manyetik şalterlerin, dışarında müdahale ile söküldüğü ve yerlerine çok daha güçlü trafolarda kullanılan şalter takıldığı belirlendi.


TRAFOLARIN GÜCÜ İHTİYACIN ÜZERİNDE

Yanan trafolar ile kurulu bulundukları mahallelerin abone sayıları incelendiğinde ise ortaya yine bildik ‘aşırı tüketim’ sorunu çıktı. Yangınlarının yaşandığı mahallelerden 50 abonesi bulunan Akağıl’da 65, 90 abonesi bulunan Tepeüstü’nde 135 ve 40 abonesi bulunan Hasantepe’de ise 135 haneye yetecek güçte trafo bulunduğu, buna rağmen trafoların aşırı yükten dolayı yandığı belirlendi. Dicle Elektrik Dağıtım Mardin İl Müdürlüğü ekipleri, yanan trafoların yerine yenilerini takmak için harekete geçti."