Maraton koşusunun Atina'ya uzanan tarihi

Tarihi M.Ö. 490 yılına uzanan, 42 km 195,5 metre mesafeli Maraton koşusu, adını eski Yunan tarihinden alıyor.

Ensonhaber.com
Özel Haber
19.02.2018 17:14

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Maraton, günümüz olimpiyatlarının en önemli ve en zorlu sporudur.

Peki maraton koşusundaki  42 kilometre 195 metre kuralının  M.Ö. 490 yılındaki Perslerle Atinalılar arasındaki bir savaştan geldiğini biliyor muydunuz?

ATİNA-PERS SAVAŞI

Marathon, bilinen adıyla Maraton Yunanistan’ın Atina şehrinin kuzeydoğusunda bulunan bir yerleşim yeridir.

Burası, M.Ö. 490 yılında gerçekleşen Atinalılar tarafından acı bir şekilde yenilen Perslerin savaşına ev sahipliği yapıyor.

ATİNA'NIN ZAFERİ

Tarihte, Yunanlılar ve Persler arasında yaşanmış ilk savaşa Maraton Muharebesi denmiştir. Bu savaşta Perslerin donanımı ve asker sayısı, Atinalılardan fazla olmasına rağmen savaşta galip gelen taraf Atinalılar olmuştur.

Pers hakimiyeti bölgede kırılmış, Yunanistan ve Atina, Pers istilasından kurtulmuştur.

MARATON OVASI'NDAN ATİNA'YA

Zaferin ardından Pheidippides isimli bir asker, zafer müjdesini Atina’ya iletmek için, Maraton Ovası’ndan Atina’ya üç saatten az bir zamanda koşuyor.

ÖLÜMLE BİTEN KOŞU

Pheidippides, ‘’Niki!’’ (kazandık!) diyebildikten sonra şehir meydanında bitkinlikten ölüyor. Günümüzdeki Maraton Koşusu da adını Maraton Muharebesi’nden almıştır.

MÜJDEYİ VERMEK İÇİN 42 KM KOŞTU

Yunanlılar cesur adam Pheidippides’in koştuğu mesafeyi önce 36 km 750 m olarak ölçtüler, sonra gerçek uzunluğun 42 km 195,5 m olduğunu saptadılar.

Sonra bu kahraman askerin anısına Maraton Koyu ile Atina arasında yarışlar düzenlemeye başladılar. 19.yy’ın sonlarında Fransız Dil ve Tarih Uzmanı Prof. Michel Brea’nin uzun mesafeli koşulara Maraton adının verilmesi teklifini sunması, günümüzde bu adla anılan 42 km 195,5 m’lik koşunun doğmasına yol açtı.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MARATON KOŞUSU

Maraton, ilk kez 1896'da düzenlenen Atina Olimpiyat Oyunları'nda koşuldu, 1924 yılında 42 km 195 m olması tamamen benimsendi. Uluslararası amatör atletizm federasyonu 1992 yılından itibaren 21,100 m'de yarı maraton dünya şampiyonası düzenlemeye başladı.

TÜRKİYE'DEKİ BAŞLANGICI

Dünyanın her yerinde yapılan maraton koşuları, Türkiye’de 1933’ten beri düzenleniyor. Kadınların koşularda yer alması ise 1970’lerde olmuştur.